Německý Bundestag odhlasoval povolení osetí německých polí geneticky modifikovanou kukuřicí 1507 firmy Du Pont. Návrh německých Zelených nepřipustit získání povolení pro tuto firmu, byl odmítnut poslanci velké koalice. Zelení rozhodně nebyli líní a výbor pro zemědělství a výživu předložil zprávu a doporučení, proč pěstování kukuřice zamítnout. Jejich stanovisko máte zde. Kšeft je zkrátka kšeft a německá vládní koalice zřejmě půjde na ruku korporacím. Zřejmě existují páky, jak přinutit německé „elity“ k poslušnosti. Jak prohlásil německý prezident Gauck, je na čase aby mělo Německo větší globální vliv a bude podporovat globalizaci, tím pádem i nadnárodní korporace. Co se slibovalo před volbami, po volbách už neplatí.

Velká koalice prohlasovala zákon 451 hlasy, tedy téměř jednohlasně. Jen 5 jejích poslanců bylo proti a 18 se zdrželo hlasování. Opozice, tj. levice (die Linke) a Zelení se snaží ze všech sil blokovat pěstování geneticky modifikovaných plodin v EU. Evropská komise si jistě mne ruce. Předtím měly evropský trh obtížný přístup americké korporace, protože je GM produkty blokovala většina států. Jak vypadala likvidace GMO plodin u nás, to si můžete přečíst ve starším článku (Firmě Monsanto vyprší v ČR koncem roku licence na testovací výsadbu GMO). Geneticky modifikovaným potravinám jsme věnovali celé tematické číslo: GMO, danajský dar (2013-07). Stručného průvodce světem GMO máte v článku Co jsou geneticky modifikované plodiny.

Socialisté zradili, jako už po několikáté. Necháme stranou ty, kteří se nazývají „křesťanskými demokraty“. Ti už dávno zradili všechny křesťanské ideály. V Německu se nyní diskutuje o tom, provládní organizace podporují neofašistické extrémisty na Ukrajině, viz např. smutnou roli organizací jako Konrad Adenauer Stiftung. Socialisté se zapřísahali ještě minulý týden na svém celostátním zasedání, že nepřipustí povolení geneticky modifikovaných plodin, protože občané v Německu a v Evropě nechtějí žádné geneticky modifikované potraviny. To prosím prohlásil člen prezídia SPD po ukončení zasedání strany. Poukázal na koaliční smlouvu s CDU-CSU, ve které se obě strany zavázaly uznat námitky obyvatelstva proti genetickému inženýrství v zemědělství.

Zastavit rozšíření této kukuřice na úrovni EU by mohlo být pouze zastavení Rady EU, která zasedá 12. února 2014. Zasedání evropských ministrů zemědělství se bude konat až 16. února, a to bude pozdě. Pokud se Rada nepostaví proti, získá Du Pont automaticky přístup na evropská pole.

Zdroj: DWN.de