Noviny Guardian zveřejnily zajímavou informaci ohledně obav z první geneticky modifikované ryby, která má jít na trh v USA. Ovšem nezapomeňme, že jakmile lobované EU podepíše dohody o transatlantickém trhu, nikdo nezabrání podobným frankensteinům, aby se objevily bez nálepek v našich supermarketech, které patří nadnárodním společnostem.

V USA malé supermarkety jako Natural Markets, Trader Joe's, Aldi, and Whole Foods a další, odmítly dát do svých prodeje geneticky modifikovaného lososa produkovaného firmou AquaBounty, která na výzkumech tohoto typu pracuje již 20 let. Malí prodejci se specializují na zdravou výživu a klientelu, které není lhostejné, co jí. Malé řetězce považují geneticky modifikované ryby za nebezpečné experimenty se zdravím. Velké řetězce ovládající v USA stejně jako u nás absolutní většinu trhu, se zatím nevyjádřily a modifikovanou rybu asi prodávat budou.

Prozatím se čeká na vyjádření vládní organizace na kontrolu léčiv a potravin, US Food and Drug Administration (FDA). Vzhledem k tomu, že na ni mají vliv lobbisté kolem Monsanta a dalších GMO firem, výsledné rozhodnutí bude zřejmě kladné. Viz naše číslo věnované politickým důsledkům zavádění GMO plodin (07-2013). Patty Lovera mluvčí organizace Food and Water Watch vyslovila podporu malým řetězcům, které se brání invazi GM potravin. Celý spor komentovala naprosto věcnou poznámkou.

V USA není po těchto produktech absolutně žádná poptávka, naopak vzbuzují odpor. Tak proč je chce FDA schvalovat?


Firma geneticky zkombinovala různé druhy lososa a přidala k němu další geny, které způsobily, že ryba roste 2x rychleji. GM losos je předvoj zhruba 30 dalších GM živočichů, které jsou v laboratořích připraveny k živočišné produkci. Patří mezi ně i další druhy ryb, skot, slepice... (viz náš článek).