Se zpožděním několika dní zveřejnily americké deníky jako Washington Post pro ně překvapující zprávu (25.2.). Prezident Hámid Karzáí nařídil prezidentským dekretem americkým speciálním silám (U.S. Special Operations Forces), aby s okamžitou platností ukončily činnost ve dvou provinciích Wardak a Logar, kde mj. působí i český vojenský kontingent. Důvod je jednoduchý. Americké speciální síly mučily civilní zajatce. Oficiální stránku s prohlášením afghánské vlády k bezpečnosti v obou provinciích najdete zde. Z klíčové části zdůvodnění, které zakazuje působení speciálních amerických jednotek, citujeme toto prohlášení.

"Po důkladném zvážení bylo zřejmé, že ozbrojená individua, která se nazývají speciální síly Spojených států (the armed individuals named as U.S. special forces) a jsou dislokována v provincii Wardak, se dopouštějí zastrašování, obtěžování, mučení a dokonce i zabíjení nevinných osob (engage in harassing, annoying, torturing and even murdering innocent people)."


Neobyčejně ostrá slova na adresu chrabrých Američanů je třeba chápat v celkovém kontextu. Za prvé, tyto dvě provincie fakticky spravuje Taliban, který již nyní vyhrál válku s další supervelmocí. Spojenci před měsícem zabili dronem umírněného velitele Talibanu (viz náš článek). To nijak neusnadnilo mírová jednání, protože radikálové nyní mají navrch a poraženému Karzáímu přibyly další starosti.

Mezitím NATO zabilo v kobercových, pardon, cílených náletech další civilisty ve vesnicích. Osvoboditelé tím znásobili palebnou sílu dronů a vyvolali další tzv. "kolaterální škody". Ty se následně znásobily působením oněch speciálních jednotek USA. Tato protipartyzánská komanda běžně působila ve Střední a Jižní Americe až do 90. let, kde prosazovala americkou politiku pomocí teroru a ve spojení s vraženými komandy místních diktátorských režimů. Nyní tam tyto jednotky operují pod záminkou boje proti narkomafii. S nepřítelem se tato sorta vojáků nikdy nemazlila, což byl svého času i partyzánský vůdce skupiny "Movimiento Bolivariano Revolucionario 200" jménem Hugo Chávez, nyní prezident Venezuely. A pokud těmto speciálním silám padl do rukou nevinný vesničan, tak to většinou poznali, až byl umučen jako zatvrzelý terorista.

Prezident Hámid Karzáí je sice okupační loutka (viz nedávný článek o okupační strategii USA), ale není hloupý. Porážka spojenců bude dokonána v roce 2014 a celé území zůstane pod kontrolou Talibanu stejně jako po porážce Sovětů v roce 1992. Karzáí má navíc dobré osobní vztahy s bývalým vůdcem Talibanu Muhammadem Umarem, který mu v roce 1997 nabídl post diplomatického zástupce při OSN. Karzáí tuto nabídku nepřijal, ale dobré styky s vítězným Talibanem udržuje dosud. Jeho jediná záchrana bude v tom, že již nyní bude chránit zájmy vesničanů a Talibanu, například tímto gestem.

Co by Karzáí udělat mohl, ale jistě neudělá, je rozpuštění neuvěřitelně zkorumpované vlády a celého okupačního režimu, který nenávidí většina zdejších obyvatel. Ti ovšem nijak nejsou nadšeni ani budoucím vítězstvím Talibanu a islámských fundamentalistů. USA tiše počítají s tím, že je budou kontrolovat přes nastrčené prostředníky, jako je například Saúdská Arábie.