Hospodářský růst zemí Jižní Ameriky pod levicovými vládami se stal zřejmým faktem, na rozdíl od českého pravicového úpadku. Vysoký hospodářský růst zaznamenaly především Andské země: Peru (5,5 %), Chile (4,8 %) a Kolumbie (4,5 %). Mexiko a Brazílie mají růst 4 %, ale to jsou hospodářské velmoci kontinentu. Panama má díky nové výstavbě zařízení kolem kanálu růst 7 %, což je dáno její specifickou situací.

Tyto spíše zemědělské státy mají navíc od roku 2008 velmi rozumnou míru zadlužení, protože si nenechaly rozkrást strategické zisky ze státní pokladny. Připomeňme například aktivitu obyvatel Cochachamby v jejich "válce o vodu" proti koncernu Bechtel nebo nedávné masové protesty obyvatel Panamy proti privatizaci vysoce ziskového území kolem kanálu.

Průběžné zadlužení zemí Latinské Ameriky se pohybovalo v roce 2011 kolem 39% HDP, obsluha dluhu činila 2,4% a fiskální deficit 1,8 %. Je velice zajímavé, že nízká úroveň zadlužení a růstu trvá v těchto zemích i přes světovou finanční a ekonomickou krizi danou od roku 2008. Je vidět, že jim šéfují jiní ekonomové a politici než u nás.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ekonomika" najdete zde.