Poslední článek sice nebyl ze série "faktů", ale týkal se dobytí Homsu (Asadova vojska dobyla centrum Homsu, povstalci se vzdali). Tato událost znamená stejný přelom jako dobytí Jabrúdu před půl rokem (Dobytí Jabrúdu dokončilo obklíčení povstalců v Sýrii). Začněme jako obvykle přehledem bojů na frontách.

1. Osa Homs-Damašek

Ovládnutí Sýrie stojí a padá s dobytím strategické dálnice protínající celou zemi a spojující její klíčová místa. Důležitou mapu máte zde.Klíčové postavení Homsu je jasné a to je také důvod, proč na dobytí města Asadem vyhlásila světová západní média informační embargo. Do totálně rozbitého starého města se vrací tisíce uprchlíků a musí od základů postavit celé ulice. Podívejte se na tyto záběry, které mluví jasně. Nebo na toto video ukazující návrat uprchlíků.


Povstalci a džihádisté zde byli obklíčeni už půl roku a boj byl zbytečný, město nemuselo být zničené tímto způsobem. Je jasné, že většina navrátilců a stálých obyvatel budou volit Asada za prezidenta v brzkých volbách a SAA jsou pro ně v dané situaci osvoboditelé. Homs patří mezi nejstarší města světa a jeho obyvatelé jej znovu postaví. Jen je škoda, že se na tomto barbarství, vraždách a loupení se aktivně podílely západní demokracie.

2. Mapa hlavních bojů

Podívejte se na výřez ukazující situaci někdy kolem 15. května a to z míst nejtvrdších bojů. Povstalecká území jsou všude na mapách označena zeleně. Pohoří Kalamún je prakticky dobyto, viz naše předešlé články. Městečko Al-Zabadani už patří SAA a na druhé straně čeká na povstalce Hizballáh v Libanonu. Ale ten tak jako tak bojuje po boku Sýrie, stejně jako šíitské milice z Íránu.Dalším strategickým místem bojů se staly Golany protiprávně obsazené Izraelem a přechod Quneitra. Zde potřebuje Izrael nárazníkové pásmo a pravděpodobně si k tomu připravuje i svou vlastní milici složenou z islámských povstalců. Její jméno je “Levant of the Prophet” pod vedením muže jménem Ziyad Hariri, který je bývalý voják Asadovy SAA. Ti už zaútočili na opevnění SAA v této oblasti. Zde bude válka zcela jistě pokračovat i na Izraelem okupovaném území, je to jen otázka času. Viz článek Fakta o Sýrii XX. aneb Izrael začne sklízet, co zasel. Úspěchy hlásí povstalci snad jen v dolní oblasti v oblasti Daraa u hranic s Jordánskem. Zde zase buduje nárazníkovou zónu CIA operující z výcvikových táborů v Jordánsku, opět za pomoci islámských žoldnéřů.

3. Situace v Aleppu

Povstalecká fronta v Aleppu (nejstarším trvale obývaném městě světa) je prakticky před zhroucením. Proto povstalci loupí, vraždí, vyhazují do vzduchu transformátorové stanice, vodojemy a další nezbytnosti z infrastruktury města. To asi měla být ta slíbená demokracie.Asadova SAA je zhruba půl kilometru od Centrální věznice, o kterou se trvale vedou tvrdé boje a která je v částečném obklíčení z obou stran. Dobytí nádraží Suleiman al-Halabi mezi čtvrtěmi Midan a Sakhur bude klíčové pro uzavření obklíčení. Povstalci chtějí ve městě po vzoru Homsu vyvolat povstání 3 miliónů obyvatel města z hladu a žízně, takže jde o závod s časem. Dobytí východní části starého města pokračuje směrem na západ k Sheikh Najjar a do části Layramoun. Dobytí Aleppa je otázkou spíše týdnů nebo i dnů. V oblasti bojují nejlepší povstalecké jednotky, hlavně Čečenci.

Demokracie zrovna nevítězí a domácí odboj zastoupený FSA už přestal existovat. Viz průzkum nálady jejich vojáků kolem září 2013, který vyšel v únoru 2014.Výzkum se týkal asi 300 vojáků i těch, kteří boj vzdali a odešli do Turecka. USA proto dodávají zbraně nyní tzv. "umírněné" al-Kájdě, která bojuje jak proti SAA i proti ISILu placenému z Kataru a Saúdské Arábie. Mimochodem ti ukřižovaní muži (Bojovníci za svobodu v Sýrii: po kanibalismu přišlo křižování) byli asi příslušníci al-Kájdy a ukřižovali je bojovníci za svobodu z ISILu. Západ organizuje královské vraždění, lidojedství a křižování za demokracii. Tak to asi má být a jak si to asi všichni na Západě přejeme. Jinak by naše vlády toto zvěrstvo nepodporovaly.

Čištění Damašku vypadá následovně. Podívejte se na rok starou reportáž z Jobaru, kde byli reportéři z Le Monde s povstalci a kde SAA asi lokálně použila nervový plyn (Nervový plyn sarin mají teroristé Al-Nusry a použila jej i vládní armáda). Jobar byl s Ghuttou jedna velká povstalecká enkláva. Asad byl v obklíčení a povstalci stáli asi 500 metrů od vládních ministerstev na náměstí Abasidovců. Takto vypadá jejich situace dnes.Asad sarin odevzdal, povstalci pochopitelně nikoliv a s velkou pravděpodobností s ním zabili obyvatele východní Ghutty, viz heslo "sarin". Jobar je už úplně oddělený od Ghutty a brzy padne. Poslední celou enklávou v Damašku tak zůstává obklíčená východní Ghutta. Mimochodem, uprchlické tábory v Jordánsku už opustilo 100 tisíc uprchlíků a vrací se domů, hlavně do Homsu. Mají fakt smůlu, právě o nich Západ začal mluvit.

3. Mezinárodní reakce na prohranou válku

Otočila Saúdská Arábie, která začíná mít první problémy doma, protože kdo s terorem zachází, ten s ním také schází. Írán a jeho milice slaví pomalu vítězství a Saúdové je pozvali na státní návštěvu. Plynovod přátelství z Íránu do Pákistánu bude pomalu hotový, o tom jsme již psali (Fakta o Sýrii XI. aneb Kdo válčí a proč). Čína prohlásila tuto zemi za strategického partnera a Íránci jsou s Rusy vojensky jedna ruka. Právě zkopírovali a zařadili do výzbroje haknutý CIA dron, který nechali měkce přistát v poušti.

::::

Pokud to není jen maketa a stroj opravdu okopírovali (jistě i s pomocí Rusů), tak si ušetřili 10 let let pracného vývoje. To je riziko podnikání, když se vede válka proti cizí zemi a na jejím území.

Horší to mají Francouzi, kteří jako bývalá koloniální velmoc v Sýrii a v Libanonu pilně podporují povstalce. Ale jen neradi vidí, když se jim po prohrané válce vrací vlastní teroristé a lidojedi zase domů. Takže policie zatkla ve Štrasburku 6 bývalých džihadistů a obvinila je z účasti na výcvikovém táboře džihadistů a z boje v Sýrii. Nizozemí udělalo totéž, ale zatím jen v jednom exempláři. Zbývá ještě chytit těch zbylých asi 780 Francouzů bojujících tamtéž, a hlavně jim předtím odebrat americké a evropské zbraně. Jen Spojené státy daly na tento boj oficiálně 280 miliónů dolarů.

Vítězný Hizballáh si necháme na jindy a podívejme se do Turecka. Komentátoři říkají, že Erdogan ztratil smysl pro realitu. Ale protože v tomto marném boji podporujícím nejhorší skupiny teroristů jej drží nad vodou jak EU, tak i USA, je v médiích ticho po pěšině. Jenže Kurdové už solidně zabrali část Kurdistánu v jimi ovládané Sýrii a začínají hlasitě mluvit o tom, že turecká podpora lidojedům a vrahům civilního obyvatelstva není na místě. Viz náš článek Teroristé z Al-Nusry rozsekali lidi zaživa: svědectví z Tel Eranu. V článku uvedené video tvoří jednu z mnoha stovek nahrávek, které Rusové osobně zanesli na Radu bezpečnosti. Západ o nich zatím nechce slyšet, ale po prohrané válce se nebude stačit divit, jaká zvěrstva zde povstalci páchali.

Na straně Sýrie již otevřeně bojuje i Irák, který koncem dubna vrtulníkem rozstřílel už na syrském území asi 8 cisteren PHM, které ISIL vezl pro své povstalce. Na závěr uveďme svědectví proti Asadově armádě, která v povstaleckých oblastech cíleně likviduje zdravotnická zařízení, aby je nemohli používat povstalci. Asi je to zbytečná negativní reklama: povstalecké žoldnéře léčí Izrael na náklady Saúdské Arábie a tak jako tak mají povstalci na svědomí drtivou většinu civilních obětí. Pro-povstalecká NGO v Londýně (SOHR) potvrdila, že povstalci zabili 68 % všech válečných obětí a navíc z celkového počtu zabili 76 % civilistů.

Boj za ropu a plyn něco stojí a Západ svůj účet brzy dostane. Mimochodem, ukrajinská vláda (ještě ta proruská, Janukovyčova) dodávala povstalcům ostřelovací pušky SKS Simonov. S těmi se zabíjí civilisté na silnicích, kteří do obleženého Homsu, Damašku a Aleppa vozí na trh zboží, aby měli z čeho žít. Mezitím rezignoval Lakhdar Brahimi jako hlavní vyjednavač za OSN. Poslední schůzka tzv. "Friends of Syria" v Londýně probíhala za značně chmurné nálady. Není divu. Asad vyhraje s převahou prezidentské volby a navíc i válku. Takže jeho volby budou pro USA a EU stejně neplatné jako budou platné prezidentské volby na bojující Ukrajině. EU a USA jsou ve vlastní věci soudci a kati zároveň. To je děsivá pozice.