Nedávný článek Rub občanské společnosti dal do souvislosti dvě události, které spolu věcně a prostorově vůbec nesouvisely, ale ukazovaly něco charakteristického ze stavu dnešního světa. V Kyjevě, na nešťastné Ukrajině, znemožnil Pravý sektor konání kongresu soudců, které obvinil se spolupráce s "bývalým" Janukovyčovým režimem. Ve Spojených státech musel opustit své zaměstnání Brendan Eich, ředitel společnosti Mozilla a autor jazyku JavaScript. Jeho proviněním bylo, že kdysi, asi před pěti lety, věnoval peníze na podporu zákona proti homosexuálním sňatkům. Společným jmenovatelem je tlak nikým neřízených mas na chod státu či společnosti. Tyto lidi řídí pouze jejich ideologie a budoucí "noví vůdci", kteří stejně jako ve 30. letech dostanou v rozvrácené společnosti svoji příležitost.

Za dvě podobné nesouvisející události lze pokládat hysterický útok Jana Macháčka Keller pořád lže, jako když Rudé právo tiskne a tichou návštěvu šéfa CIA tento víkend na Ukrajině (White House confirms CIA director visited Ukraine over weekend). Šéf CIA odjel na návštěvu země, kterou USA pomáhaly rozvrátit (USA investovaly do "demokratizace" Ukrajiny 5 miliard dolarů). První událost se týká polemiky kolem tzv. transatlantické smlouvy o partnerství a volném obchodu (TAFTA, TTIP). Polarizovaný stav světa, kde už neexistuje společný pohled na věci, popsal článek
Proč média o důležitých věcech lžou. Jinak řečeno, tzv. "svobodný tisk" se zbláznil a místo poctivé analýzy klíčové korporátní smlouvy nabízí osobní útok na jejího kritika. Druhá událost se týká zahájení dalšího studeného kola války mezi USA, které ještě je velmocí, a Ruskem, které se opět stalo velmocí. Spojené státy se s Rusy přestaly bavit. Do ohniska napětí posílají místo diplomatů už jen šéfa CIA. Pak není divu, že Putin mluví v posledních dnech pouze s Merkelovou.

A nyní k věci, v bodech. Mají USA na nové kolo studené války? Jedno procento, Pentagon, korporátní média atd. - ti všichni studenou válku potřebují, protože otočí finanční toky, kam potřebují a zruší zbytek demokracie v zemi. To dělá válka obecně. Proč ale Spojené státy nejsou ve stejné situaci jako v 60. a v 70. letech?

  • V zemi nefunguje řádně infrastruktura, je zatížená ohromným dluhem a politická situace je nestabilní.
  • USA v příštím desetiletí přestane být ekonomickou velmocí, nahradí je Čína a země BRICS.
  • Dolar možná přestane být světovou měnou, ze stejného důvodu.
  • Vojenská převaha v klasických zbraňových systémech (to jest, nejen v jaderných) už dávno není jednostranně na straně USA.
  • Ve světě vznikly nové partnerské bloky, které nejsou navázány na dřívější bipolární rozdělení světa podle dvou supervelmocí.
  • Mnohé země a národy nenávidí USA, EU a západní korporativní model vykořisťování, který vede k lokálním válkám o suroviny a o vliv.

Závěr je jasný: Existuje spousta významných faktorů, proč by se USA neměly pouštět na tenký led studenoválečnické konfrontace s Ruskem. Bohužel za Obamy se do vedoucích místech v administrativě dostali mladí snaživci, kteří mají místo mozku slámu a chybí jim celoživotní zkušenost starých diplomatů předchozí éry Nixona a snad ještě i Clintona. Putinova parta si z těchto mladých adrenalinových hlupáků otevřeně dělá legraci. Viz např. ono vyčinění za "čtení soukromé pošty", kterou Putin adresoval nikoliv USA, ale hlavám západních států. Ale Spojené státy americké tímto gestem správně daly světu najevo, kdo je na evropském dvorku hlavním kohoutem a kdo má právo veřejně komentovat soukromé Putinovy dopisy evropským státníkům.