Korporace Amazon pod vedením Jeffa Bezose mne osobně fascinuje tím, že představuje přímo kosmickou míru neoliberální korporátní chamtivosti. Jak jste si jistě všimli, kromě e-republiky žádný český levicový web nekomentoval vítěství socialistů (alias evropských komunistů) v US-primárkách, které běžely minulý týden (Výsledky primárek v USA ukazují novou epochu třídního boje). Česká tunelářská pravice a socani svou porážku v této baště neoliberalismu komentovat nebudou. Od české pseudo-levice nelze myšlenkové výkony tohoto typu očekávat, protože mají v hlavě placený projekt ideologie pravicového fan-klubu. Fascinuje mne, jak bojují za práva mentálně postižených veverek a 99% procent živé lidské populace je nechává chladnými. Marx se z nich musí otáčet v hrobě. Zato v USA je veselo, viz toto zajímavé video, které vytvořili socialisté. Google vyhledávač mi je nenabídl, ale od toho je ruský Yandex, aby prohledával odvrácenou stranu USA. Pochopitelně, že když v době studené války potřebuji negativní zprávy o Rusku, tak si zapnu Google. K tomu viz článek Studená válka Západ-Rusko (II.) aneb Vznik třídně uvědomělé umělé inteligence. A teď to socialistické video z USA.


K těm jmenovaným socialistům v USA je dobré přidat ještě Alberta Einsteina. Viz překlad jeho eseje
Albert Einstein: Proč socialismus?. Zajímavý je poslední bod, který ukazuje, proč Bezos a další neoliberálové jednoho promile jsou ve skutečnosti socialisté. Pochopitelně, že Bezos a spol jsou socani naruby. Proto zásadně potřebují socialismus založený Novým údělem v USA. Když platíte dělníky v Amazonu tak, že neuživí své rodiny, pak musí brát ke svému platu federální žebračenky na jídlo. Viz článek Podivné podnikání Amazonu aneb korporátní socialismus v praxi. Tyto food stamps zavedl socialista Roosewelt společně s federálními programy nemocenského a důchodového pojištění. Podívejte se pro srovnání na ideologicky neoliberálně napsané heslo Nový úděl na české wikipedii a porovnejte ho s americkou verzí. Jak sami vidíte, klíčové vymoženosti jako systém celostátního pojištění a sociálních podmínek jsou v české verzi zmíněny jen v jedné delší větě. Navíc je české heslo v rámci neoliberální indoktrinace napsáno věcně špatně, protože nerozlišuje mezi dvěma fázemi New Deal. A právě v té druhé fázi (1935–1936) vznikaly klíčové sociální zákony, které změnily osud pracující třídy v USA. A dnes jsou tyto zákony na ochranu pracujících tiše odstraňovány a tunelovány, a to nejen v USA.

Parazitický socialismus a neoliberální otroctví

Koho zajímá, jak jedno procento žije ze střední třídy, nechť si přečte článek Vznik a vláda globálních parazitů. Další způsob vykořisťování není hned vidět, ale je logický. Když lidi v práci zedřete, tak jsou více nemocní a někdo to musí zaplatit ze společného zdravotnictví. V USA nikoliv, pokud pracující nemají speciální soukromé pojištění. A to u Bezose nemají, protože berou ony zmíněné žebračenky, kterými si tento vzorový kapitalista buduje svůj soukromý neoliberální ráj na státní - čili socialistické - útraty daňových poplatníků. Ale například u nás nebo ve Velké Británii je systém všeobecného zdravotního pojištění. Takže celkem 27 tis. zaměstnanců Amazonu v Británií zatěžuje zdravotní systém mnohem více než jiné fabriky. Podívejme se na záznamy záchranářských sanitek West Midlands Ambulance Trust, která obsluhuje velkou provozovnu Amazonu v Rugely, Staffordshire. Ze 600 případů se celých 115 uskutečnilo v provozovně Amazonu: 14 případů problémů s dýcháním; 24 případů bolesti na hrudi; dalších 18 srdeční slabosti; pět případů motorického postižení a křeče; 13 případů zranění, včetně tří závažných. Osm pacientů bylo odvezeno v bezvědomí. Náklady na korporátní otroctví platí všichni Britové tím, že zdravotní systém je v případě West Midlands Ambulance Trust zatížený o 200 % více než by odpovídalo zdejším zvyklostem. Takže korporátní otrokáře jako Bezos platím ze svých daní, a ani o tom nevím. A všichni mi pak vykládají, že ve zdravotnictví a školství nejsou peníze. Bodejť. Tak se buduje kapitalismus na neoliberální způsob, tedy socialisticky.

A jsme u Bezose a u toho, proč jedno procento potřebuje ke svému podnikání stát, stejně jako Babiš svou politickou divizi zvanou ANO. Když jednoprocentní třída vyvolených vykřikuje, že stát je pro ně nepřítel a čím méně státu, tím lépe - to je propaganda modrých strak pro českou veřejno-právní telku, která jim slouží. Začněme s otroctvím v Amazonu, protože o tom se v posledním roce už začalo mluvit i v korporátním tisku. My jsme se ozvali o trochu dříve, viz článek Investigativní novinářka o novodobém otroctví v Amazon.com. Protože Amazon nemůže své US-otroctví vyvést v kompletní podobě do západní Evropy, pak má zásadní problém ve státech jako Německo. Tam odbory existují a zaměstnanci pravidelně stávkují za zvýšení svých žebráckých mezd, které jsou pro nás nedosažitelným rájem na zemi. Jako globální stávkokaz pak pro Amazon funguje český kapitalismus, který je prakticky bez zábran. Takže než aby Amazon zvýšil platy německých zaměstnanců o pár euro, tak bude raději vozit balíky na dálnicích postavených za mé daně (a navíc vytunelované) z Prahy až do Německa. K tomu viz článek Amazon do Česka? Jasný ekonomicko-sociální dumping!. A ejhle, ze svých daní platím socialistovi jménem Bezos i provoz jeho kamionů-stávkokazů na dálnici do Německa. Z toho jsem opravdu nadšením bez sebe.

Třídní boj v Seattlu

Američtí socialisté se poprvé dostali do aktivní regionální politiky v Seattlu v roce 2013. Viz náš článek První volební úspěch hnutí Occupy Wall Street. A tak není divu, v Seattlu začal první velký konflikt s touto otrokářskou firmou. Jestliže CNN jako zcela korporátně vlastněný zpravodajský kanál popisuje, jak Bezos v Seattlu vydrbal i s bezdomovci, tak na tom asi něco bude (Seattle, Amazon screw the homeless). Bezos vydělává každý den asi 270 miliónů dolarů, ale z principu nezaplatí dělníkům ani základní minimální mzdu, kterou odsouhlasilo z iniciativy socialistů město Seattle. Takže zvýšení daní pro moderního neoliberálního otrokáře se nekonalo a 15 tis. bezdomovců si musí utáhnout opasky, protože na sociální programy je méně peněz. Amazon odmítl zaplatit s ostatními společnostmi relativně malé navýšení korporátních daní pro firmy sídlící ve městě. Z těchto daní se měla zaplatit výstavba sociálních bytů. Ale nežijeme v době New Deal a Bezos začal vydírat město tím, že zruší plánovanou stavbu korporátní centrály, kde mělo pracovat 7 tis. lidí. Přehled sporu najdete zde. Bezos s majetkem 130 miliard dolarů nechá z principu lidi ve svých fabrikách živořit pod hranicí minimální mzdy, i když by ho to v mnoha případech osobně nestálo víc, než jeden denní zisk. A tomu starý dobrý Marx říkal "třídní boj". Ale dnes se zblblá pseudo-levice stará o záchody pro třetí pohlaví. Není divu, že Sanders na svém tweetu přidal fotku Bezose do hlavního alba chamtivců (Faces of Greed), viz obrázek v anotaci. A za co miliardáři utrácejí peníze? Podívejte se na trailer sci-fi filmu z Hollywoodu, který se jmenuje Elysium.


Nehleďte na konec, jak Američan zachraňuje svět, ale podívejte se začátek, kdy ještě dělá v montovně. To je samozřejmě montovna tak na úrovni Bangladéše nebo Indie, kde už neplatí žádná pravidla a odboráři připravující stávku se střílejí. Viz náš článek Další tragédie v bangladéšské textilce. A je jasné, že k zavedení této plné formy korporátního otroctví už potřebujete autoritativní režim, který musí zakrýt vraždy opozice. To pro korporátky není problém, viz náš článek Google a Amazon pomáhají autoritativním režimům blokovat zašifrované zprávy. Teď už se otevřeně bouří zaměstnanci Google, protože tato korporátka připravuje svůj čínský server ve spolupráci s vládou a bude se přímo podílet na zdejší cenzuře. Peníze z komunistické Činy západním korporacím nesmrdí, to je neoliberalismus. Stačí se podívat, za jakých okolností vyrábí Foxcom pro Apple jejich mobily v Číně. Zdejší úřady měly problém, jak vysvětlit fakt, že zaměstnanci skákali v pracovní době z oken a tak páchali sebevraždu při výrobě mobilů i-Phone. Takže na těchto čínských mrtvolách někdo neoliberálně vydělal. Článek Apple platil ze zisku 36,8 miliard dolarů daň 1,9 % ukazuje, kdo vydělává na čínských sebevrazích z Foxcomu. Zkuste zaplatit z vašeho zisku pouhé 2 % na daních. Protože nejste tento typ kosmicky nenažrané korporátky, tak asi dopadnete na berňáku jinak.

Jedno procento v tomto filmu už žije na oběžné dráze v satelitu na ostrově Blažených (Elysium). Na zemi znečištěné na ultimum už žijí jen polomrtvé socky ve fabrikách a napůl živá střední třída kolem fabrik. A nyní je jasné, kam dává Bezos a jemu podobní své nepoctivě vydělané peníze. K tomu viz článek Vybuchlé hračky jednoho procenta. Sanders ve svých posledních projevech už otevřeně kritizuje tento paranoický stav. Miliardáři jednoho promile dělají zisk socialistickým způsobem. Přitom financují vlastní kosmické taxíky, které je budou dopravovat do chystaných hotelů na oběžné dráze. Takže děsivé sci-fi typu budoucí dystopie se pomalu naplňuje, a to v Americe. Je to zkrátka náš neoliberální vzor.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!