Český sportuchtivý tisk si ostentativně nevšímá jedná z nejdelších stávek hokejistů v NHL. Stávky jsou u nás tabu; natož v hokeji. Když se tenčí chléb, musí v médiích zůstat místo alespoň na ty hry. Ale stávky hokejistů v NHL se nijak zvlášť neliší od jiných stávek amerických zaměstnanců, například ve Walmartu. NHL se kvůli stávce hokejistů nehraje počtvrté během posledních 20 let. Při předchozí stávce byla zrušena sezóna 2004/05. Podívejme se na formální shody s běžnou činností odborů a zejména na to, co je nyní ve hře po posledním právním kroku hokejistů.

Vedení NHL je stejně monopolizováno jako jakýkoliv jiný obchodní řetězec. Několik majitelů klubů si v podstatě monopolizuje zisk ze soutěže, který činí 3,3 miliardy dolarů. Hokejisty vykořisťují tím, že s nimi uzavírají nájemné smlouvy jako s každým jiným dočasným zaměstnancem. Mnohým z nás by se toto "vykořisťování" zdálo jako lukrativní záležitost, ale není. Chamtiví majitelé klubů se dohodli, že jednostranně sníží podíl hokejistů na zisku ze současných 57 procent na padesát. A to je pořádný zásah do zaměstnaneckých práv!

Odborová centrála hokejistů (NHLPA) začala jednat a okamžitě šla do stávky, kterou disciplinovaně zahájilo všech 700 hráčů NHL. Stávka běží dosud, ale nastal v ní zásadní obrat. Hokejisté pracovat musí, protože na tom závisí jejich živobytí. Miliardáři a majitelé klubů dělat nemusí. Proto počítají jako každý jiný majitel fabriky s tím, že dělníky-hokejisty nakonec nažene do práce hlad či v tomto případě nižší životní úroveň.

Podle webové stránky hokejistů nastal zvrat v odborovém hnutí hokejistů, které zásadně přitvrdilo ve sporu a odmítlo laxní vyjednávání vlastní organizace. Vyřadilo ji ze hry tím, že došlo k hlasování o tzv. "disclaimer of interest", a to v nečekaném poměru 706 pro a jen 22 proti. K vyslovení stačila dvoutřetinová většina. Fakticky to znamená, že od 2. ledna tato odborová organizace ztratila práva jednat za hokejisty a tím se otevírá právně nová cesta. Hokejisté připraví žalobu na svaz NHL za to, že drží monopol na vykořisťování hokejistů v rámci jedné jediné organizace.

Komisař NHL zastupující zaměstnavatele hokejistů sebevědomě prohlásil, že jeho kolegové-kapitalisté nepovažují případnou žalobu v rámci "disclaimer of interest" za vážnou hrozbu. Uvidíme. V každém případě je už teď vážně ohrožena i příští sezóna, protože nejsou uzavřeny hráčské smlouvy.

Závěr. Jestliže se český hokejový fanoušek pošklebuje českým odborům a jejich snaze hájit práva všech zaměstnanců, tak opravdu neví, co činí.