Vraťme se k původnímu článku pod názvem Kronika příští jaderné katastrofy na Ukrajině. Dopišme jeho pokračování dříve, než k oné ohlášené události dojde. Státní regulátoři mají svázané ruce a ucpaná ústa, zatímco západní hlídací psi demokracie byli puštěni ze řetězu. Proto se testují vzorky ruských sportovců na doping, zatímco tiše tikají hodiny posledního soudu v jaderných reaktorech Ukrajiny. Podívejme se na malý přehled havárií a mimořádných situací na ukrajinských elektrárnách za posledních několik měsíců:

Říjen 2017

3. blok Rovenské JE se neplánovaně odpojil dvakrát v průběhu tří dnů. Neznáme ani oficiální důvod, natož neoficiální. Nezapomeňme, že Ukrajina patří po nepřiznaném. ale reálném bankrotu na seznam tzv. "darebáckých států". Jenže Ukrajina má jaderné reaktory, což je přímo EU-problém. Spojené státy dodávají palivo do rizikových jaderných elektráren. V případě havárie to odnese celá Evropa. Tomu se říká dobrý kšeft.

Prosinec 2017

Na Záporožské JE spustili 28. 12. zkušební provoz zařízení na zpracování jaderných odpadů. Zahájení plného provozu je naplánováno již na rok 2018. Do konce roku je také naplánováno ukončení stavby na zpracování tekutého jaderného odpadu v Černobylu. Ukrajina za peníze NATO likviduje skládku jaderného odpadu pod Žitomirem. (ZDE). Hezké zprávy, málem by mohly jít do českého zmanipulovaného mainstreamu.

Černý leden 2018

Dne 3. 1. byl kvůli poruše bezpečnostními systémy odpojen 2. blok Chmelnické JE. Provoz bloku byl obnoven 8. ledna. (ZDE). Informace žádné.

Dne 6. 1. došlo k vážné havárii na 5. bloku Ladyžinské uhelné elektrárny, která je v seznamu sta nejhorších podniků na Ukrajině. Opět víme tolik, co nic. A EU, která pomohla rozvrátit Ukrajinu, mlčí jako zařezaná a pilně platí vnější obal Černobylského reaktoru. Celkem jde o 1,5 miliard eur a kritikové tvrdí, že jde o kosmetický skleník, který kryje pouze vnější část zničeného reaktoru. I tak jsou údajné náklady na Černobyl v řádu 40 miliónů eur ročně.

Dne 11. 1. došlo na 3. bloku Jihoukrajinské JE k poruše, v jejímž důsledku došlo k havarijnímu odstavení hlavního čerpadla. Aktivní zóna reaktoru 3. bloku je přitom už ze tří čtvrtin osazena jaderným palivem společnosti Westinghouse. A jsme u jádra pudla, tedy u kroucení palivových tyčí v reaktoru, protože ruský IVVR nemá rád americkou uranovou žvýkačku.

Dne 19. - 20. 1. byly naráz odstaveny z provozu dva energetické bloky ukrajinských jaderných elektráren, jeden na Rovenské JE, kdy byl reaktor odstaven automatickými bezpečnostními systémy, druhý na Záporožzské JE, podle tiskové zprávy "za účelem plánované střednědobé údržby". Záporožská JE už také využívá jaderné palivo Westighouse, přičemž právě ona je začala používat jako první na svém 5. bloku už v únoru roku 2016. Od té doby na této JE vznikají neobvyklé situace s podivuhodnou pravidelností a bloky se musí jako na běžícím páse odstavovat kvůli "plánované údržbě". Přitom jaderní experti opakovaně varují před nebezpečím, které spočívá v neslučitelnosti amerických palivových článků a reaktorů sovětského původu. (ZDE)

Dne 25. 1. v Černobylské "zakázané zóně" byla dokončena výstavba sluneční elektrárny s výkonem 1 MW. Jedná se o pilotní projekt, který bude v případě úspěchu následován daleko většími. (ZDE a ZDE). Mírový uran začal zářit jako sluníčko, jaká dobrá zpráva. Pochopitelně ji převzaly všechny západní korporátky.

Dne 30. 1. došlo k neplánovanému snížení výkonu 6. bloku Záporožské JE o 50 % v důsledku poruchy čerpadla. (ZDE). Ukrajina se rozdá a jaderné elektrárny drží tento pokrokový demokratický trend.

Únor 2018

Dne 1. 2. spáchal sebevraždu Sergej Klimov, náčelník útvaru jaderné bezpečnosti Záporožské JE nožem do srdce. Přítomnost kněze na jeho pohřbu posílila příznivce alternativních verzí. (ZDE). Nebudeme spekulovat o této sebevraždě, ale po lednu přichází únor a nikdo nechce být pochován do černobylského sarkofágu. Zvláště ne vrchní velitel bezpečnosti JE, který má v případě havárie vojenské pravomoci.

Neřízený rozpad jádra, jaderek a státu

Ukrajinský energetický expert Marunin tvrdí, že Westinghouse využívá Ukrajinu jako zkušební polygon pro vývoj a testování kopií ruského jaderného paliva pro reaktory sovětského typu. Ukrajina je pro Američany pokusná laboratoř, po níž mají následovat dodávky těchto kopií ruského paliva do Finska, ČR, Bulharska apod. Zbankrotovaná americko-japonská společnost Westinghouse se tím ani příliš netají.

Evropské země nechtějí přistoupit na tuto hru, i když Ministerstvo hospodářství Spojených států přímo vyhlásilo, že poskytuje politickou podporu společnosti Westinghouse v zemích východní Evropy. Nesmí se zapomenout na to, že s Westinghouse na Ukrajině začal už bývalý prezident Viktor Juščenko. Ukrajinské jaderné elektrárny brzy budou muset být definitivně odstaveny z provozu. Více než polovina existujících bloků už překročila svoji projektovanou životnost, takže pokud se to neudělá, nebude možné zabránit katastrofám srovnatelným s černobylskou, uvádí Marunin.

Dále vešlo ve známost, že Ukrajina vede jednání o dodávkách jaderného paliva s Čínou. Děje se tak v rámci diverzifikace dodávek speciálního určení. Záměna obvyklého jaderného paliva, kterou vláda iniciovala v rámci "diversifikace", znamená naprosté porušení systému bezpečnosti a flagrantně porušuje pravidla MAAE.

Psali jsme:
Všechny běžící jaderné reaktory USA mají bezpečnostní problémy
Bezpečnostní rizika vyplývající z ukrajinské krize
Jaderná energie: sluha, který se stal teroristou
Temelín se prostě přežil a ...nepřežil
Ukrajina má ministerstvo pravdy a havárii jaderného reaktoru
Modlitba za Černobyl
Jaderné experimenty na Ukrajině: EU už začíná mít strach
Kronika příští jaderné katastrofy na Ukrajině


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 650 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!