V Deníku Referendum byl zveřejněn společný text předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky a spolupředsedy německých Zelených Cema Özdemira věnovaný německému, českému a evropskému postoji k dění na Ukrajině. Jeho název „Ukrajinská krize, německé zmatení, česká pasivita a zelená cesta ven“ je opravdu předvolební, neboť slibuje nesplnitelné. Podívejme se na některé jeho teze:.

  • Německé zmatení podle Zelených spočívá v tom, že nejdříve Němci většinou vzpouru proti legitimně zvolenému prezidentu Ukrajiny Janukovyčovi podporovali, ale pod dojmem vystoupení násilných skupin extrémní pravice z Pravého sektoru svůj názor začali měnit. To by podle Zelených dělat neměli, protože Putin si v Rusku počíná zle. Nemáme-li tedy sympatie k ukrajinskému teroristovi a nacionalistovi Stepanu Banderovi, kterého předchozí prozápadní prezident Ukrajiny Juščenko prohlásil zákonem za „národního hrdinu“, jsme zmatení a prozřeme, jenom když zkritizujeme místo Ukrajiny Rusko.
  • Česká pasivita spočívá v tom, že sice většina společnosti nefandí Rusku, ale na druhou stranu ani nepodporuje větší zapojení do vnitroukrajinského konfliktu. Taková zdrženlivost podle Lišky není na místě. Vždyť Američané posílají na Ukrajinu i šéfa CIA, u podvodu se smlouvou asistovali ministři zahraničí Polska, Německa a Francie, prostě všichni dělají co mohou – a Češi vyslali všehovšudy Kocába a trochu peněz prostřednictvím „humanitární“ organizace „Člověk v tísni“. Je to prostě takové opatrné. Politika nevměšování je škodlivá, my se máme podle Lišky vměšovat všude, ti druzí (zejména Rusko) nesmějí nikde.
  • Zelená cesta ven vede prý přes Rusko. Tento, podle Lišky, nedemokratický, autoritářský a imperiální stát, musí garantovat bezpečnost mise OBSE. Jeden by řekl, že jde o překlep. Rusko musí garantovat bezpečnost mise na Ukrajině? Nebo snad monitorování Ruska zažehne demokracii na Ukrajině?
  • Oligarchové přestanou krást, jen co za ně zaplatíme dluhy, a ještě něco přidáme navrch. Pan Achmetov takovou zelenou politiku jistě přivítá. Bude moci se svými mizernými 270 miliardami Kč postoupit v žebříčku Forbesu z 50. místa na světě trochu výše. Liška mu pak pošle blahopřejný telegram.
  • Násilí musí skončit, máme prý zelené zbraně právního státu a volného trhu, což oligarchové poté, co vytunelovali Ukrajinu, oceňují a za peníze zbídačených Ukrajinců posílají své děti do evropských škol, což náš "zelený" kandidát do EU dokáže správně zhodnotit. Proto by celkovou situaci na Ukrajině zlepšil rozšířením možností pro takové studenty.

Pan Liška však není padlý na hlavu. Před takové střednědobé cíle pochopitelně staví prioritu krátkodobou. Tou jsou nepochybně prezidentské volby 25. května. EU pak prý musí udělat vše, aby proběhly svobodně, spravedlivě a bezpečně. Liška sice říká, že je třeba se vyhnout jakýmkoliv vojenským aktivitám, ale myslí samozřejmě pouze vojenské aktivity „těch druhých“, které nemáme mít rádi a máme je pomlouvat všude kde můžeme. Armáda Ukrajiny a další polovojenské složky Kyjeva klidně mohou střílet na vlastní obyvatele, to nám nevadí. Stejně je to s dohodami. Druhá strana je musí dodržovat vždy, jinak rozpoutáme mediální peklo po celé zeměkouli. My a naši kamarádi naopak nemusíme dodržovat nic, protože jsme demokraté z právního státu. Chceme mír, proto jsme rozšířili a rozšiřujeme NATO. Nechceme být závislí na ruském plynu, protože chceme být závislí na dražším plynu z USA. Spolupráci si představujeme tak, že „my“ (EU + NATO) budeme demokraticky přikazovat a „oni“ (zbytek světa) budou naše příkazy svobodně plnit.

Pohled na zelené Zelené je tristní. Slova ztratila svou váhu a svůj význam. Ženeme se do konfliktu nejen z tradiční vůle pravice představované knížetem ze Schwarzenbergu, ale i s podporou části levice a dokonce Strany zelených. Strany, která alespoň v Evropě dosud reprezentovala spíše humanistické než válečné ideje. Leč časy se mění a babylonský zmatek roste.

Související články:

Na Majdanu stříleli zločinci a zabíjeli demonstranty zezadu
Ukrajina? Za vším hledej peníze
Polská vláda podrazila Ukrajinu jako Stalin Polsko
Prohraná důvěra OBSE na Ukrajině
EU přepisuje hranice v Evropě stejně rychle jako Rusové
Ukrajina skoncovala s demokracií