Začněme přehledem kandidátů pro volby na předsednictví Labour Party (LP), které se mají konat 10. září 2015. Vlastně jsou zajímaví jen dva kandidáti, kteří odrážejí novou situaci na levici, a to nejen v Británii. Dilema Demokratů v USA popsal článek Skutečná bitva o budoucnost Demokratické strany v USA. Ideologické zázemí tohoto boje najdete v článku Prodejní demokraté v USA končí, nastupují sociální aktivisté. Celkovou syntézu nových směrů politicky aktivní levice v USA obsahuje článek Předpovězený konec demokratů, nástup nové levice v USA. Podobná situace nyní panuje v britské LP, kde budou velmi důležité interní stranické volby předsedy.

Jeremy Corbyn, labouristický kandidát jednoho procenta

První kandidát Jeremy Corbyn představuje kombinaci uhlazeného technokrata a neúnavného kompromisníka Sobotky a politicky líného Dienstbiera. Je "koupený" pro korporátní politiku zhruba stejným způsobem jako čeští mainsteamoví představitelé socdem. Chce zachovat stranu ve vládě a také současný interní establišment sociální demokracie. Tento bývalý bouřlivák mírových hnutí a osobně slušný člověk má nyní jasnou podporu všech korporátních britských médií, včetně pro něj zmanipulovaných volebních průzkumů. Bouřliváctví mládí se levici mediálně odpouští. Dokonce to vypadá mile, prostě takové hříchy z mládí. Hlavně, když je kandidát nyní tzv. "rozumný", rozuměj koupený pro mainstreamovou politiku. Jak tato politika dopadne, o tom se snažíme referovat už dva roky. V otázce lokálních válek nyní završených uprchlíky, po nichž nutně přijde terorismus, který USA a EU aktivně podporují v zemích Blízkého východu. Podobně možná dopadneme i v otázce světových financí a osudu připraveného exponenty korporátního fašismu, viz smlouvy typu TTIP, TTP, CETA a NAFTA.

Na začátku, a dokonce i nyní, to vypadá pro tohoto stoupence ideologie Tonyho Blaira velice dobře. Mohutná kampaň podpory v korporátních médiích, ve speciálně připravených volebních průzkumech jako tento jej už předem určila za jasného vítěze. Tzv. "umírnění" v partaji si oddechli, že budou zachovány jejich mocenské výdobytky dané za cenu mlčení k sociálnímu rabování země jedním procentem. Corbyn jel a dosud jede na vítězné vlně mainstreamových médií. Podle odhadů mohl počítat s hlasy celkem ze 152 obvodů, což by mu mělo stačit k vítězství.

Liz Kendallová, skutečná labouristka

Jenže minulý týden přišla studená sprcha. Aktivistka Liz Kendallová, stínová ministryně práce a sociálních věcí, vyrazila ze zadních pozic a stala se černým koněm poslední fáze volebního boje. Velmi jí pomohl fakt, že Yvette Cooperová, stínová ministryně vnitra, prohlásila průzkumy pro pravicový deník The Times za problematické. Jak se to dělá, o tom se výborně dozvíte z rozhovoru anonymního pracovníka podobné české agentury pro nezávislý web aeronet.cz. Tato agentura pro "výzkum" veřejného mínění zase v Česku za peníze vyráběla mimo jiné i volební popularitu Babišova "Ano" (Jak fungují české mediální agentury pro průzkum veřejného mínění). Celý trik se jmenuje "mediální prefabrikace". Ideologické zázemí najdete v naší trojdílné studii Mediální manipulace z pohledu neomarxismu nebo v analytickém článku Lže nám česká televize?, který rozebírá jedno konkrétní hlavní zpravodajské vysílání ČT.

Výsledkem nové situace v LP je rozkol jak v ideologii, tak i mocenské úrovni. Předtím vcelku pasivní a korporátním kapitálem koupená partaj, navíc řízená stranickými bossy, konečně začala skutečnou debatu o tom, kdo by měl stranu vést a proč. Plusové body Kendallové jsou následující.

  • Odmítá tezi, že po vydrancování sociálního systému se voliči sami od sebe otočí doleva. Na to už jsou příliš zmanipulovaní systémem a už nevidí své skutečné politické zájmy. Levice je zradila dlouhodobě, což ovšem Kendallová nyní říci nemůže.
  • Labour Party se musí vrátit ke svým kořenům, tj. nikoliv k tzv. "blairismu" paktujícímu se s korporacemi a vedoucímu vylhané války pro zájem USA, jako byla druhá válka v Iráku. Partaj musí jít zpět k sociálnímu programu, který pomůže zejména nižší střední vrstvě. Ta je skutečnou obětí nynějšího politického systému jednoho procenta.
  • Základem musí být bezplatné vzdělání a přiměřená sociální péče, kterou je třeba získat zdaněním těch nestydatě nejbohatších.

Na těchto stránkách najdete podporu jednotlivých osobností LB hlavním kandidátům na předsedu. Je zajímavé, že Kendallovou podporují mimo odborové svazy i mnozí bývalí představitelé labouristického establišmentu. Ti předtím ve své době pilně kolaborovali s neoliberálním britským systémem. Nyní s obavami pozorují současný debakl levice, který před dvěma desetiletími sami vytvářeli.

Za týden budeme moudřejší. Kendallová prohlásila, že ani v případě špatného výsledku ze strany neodejde a bude dál hájit "novou" linii obrany klasických ideálů britského socialismu. K němu ve Velké Británii a Skotsku patří jak křesťanští sociální reformisté, tak tzv. "utopičtí socialisté", a zcela pochopitelně i Karel Marx.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!