Po Libyi, Iráku, Sýrii, Afghánistánu následuje další strategický ústup USA. Podejme dva důvody nenávisti k USA politice v této zemi, o nichž jsme psali v rozmezí dvou let.

V lednu 2011 zatkla jemenská vláda jednoho z nejznámějších nezávislých novinářů jménem Abdulelah Haider Shaye. Po 34-denní vazbě byl obviněn z trestných činů "vázaných na teroristickou činnost" a dostal 5 let vězení. Novinář se stal okamžitě vězněm svědomí a proces odsoudily všechny velké organizace hájící svobodu tisku a lidská práva: Amnesty International, Human Rights Watch, Committee to Protect Journalists a také International Federation of Journalists. Navíc se za statečného novináře postavili vůdci kmenů v Jemenu a veřejně protestovali proti rozsudku. A to v pouštním Jemenu něco znamená, proto byl prezident Ali Abdullah Saleh připraven Shaye propustit.

Jenže pak do procesu osobně zasáhl prezident USA Barrack Obama. Prezident USA prohlásil dne 2. února 2011 ohledně novinářova omilostnění prezidentem Jemenu, že má "velké obavy z předpokládaného propuštění na svobodu". Novinář tedy zůstal 3 roky ve vězení a byl propuštěn až nyní. Abdulelah Haider Shaye za nebezpečného teroristu? Tento novinář udělal to, co by asi žádný oficiální český novinář už dnes neudělal: šel si do terénu osobně zjistit fakta. Pentagon bombardoval střelou BGM-109D Tomahawk se 166 kazetovými bombami osadu Al-Majalah dne 17.12. 2009 jako teroristické hnízdo, pochopitelně úspěšně. Jenže oficiálně tuto akci provedly jemenské vzdušné síly vlastními letadly a takto to bylo vytroubeno do světa. Novinář tam jel, sebral zbytky munice, spočítal roztrhané ženy (celkem 14) a děti (celkem 21) a napsal o tom zprávu.

Klíčové bylo, že USA použila nejen dálkovou střelu s plochou dráhou letu, ale navíc i kazetovou munici, která je oficiálně zakázaná, protože zabíjí civilisty. Ve filmu Dirty Wars, který natočil jeho americký kolega, investigativní novinář Jeremy Scahill, vystupuje jemenský politický vězeň jako jedna z prominentních postav popisující špinavé války Západu. Trailer filmu najdete zde.


Skutečný důvod nenávisti obyvatel Jemenu je nabíledni. Odborné studie (viz zde ) uvádějí z nepřímých zdrojů pro Jemen následující počet útoků bezpilotními drony. Rok/počet útoků/počet mrtvých:

2002 / 1 / 6
2011 / 10 / 81
2012 / 20 / 146-180

Tyto předběžné odhady ukazují eskalaci konfliktu. Jakých výsledků dosáhli Američané svou útočnou válkou? Destabilizovali vládu premiéra Ali Abdallah Saleha, který systematicky lhal o útocích USA a tvrdil, že je provádí jeho armáda. Místní obyvatelstvo nenávidí USA stejně jako al-Kájdu, protože jsou pro ně stejně nebezpeční. Takto vypadala demonstrace proti US-dronům v Sáná (srpen 2013). Výbuch bomby přímo na demonstraci (viz úvod videa) provedený neznámými provokatéry zabil 22 osob. Tyto kmeny dnes ovládají Jemen a donutily Američany k útěku.


Jak by vám líbilo, kdyby se nad hlavním městem Prahou proháněly americké ozbrojené drony a zabíjely civilní obyvatelstvo, stejně jako se to děje v hlavním městě Jemenu? Záběr letícího dronu v Sáná máte na videu, ale YouTube už video vymazalo (zde). V zemi běží podobný scénář jako v Iráku. Premiér Saleh byl loutkou Američanů, prováděl jejich politiku a systematicky utlačoval šíitské kmeny v Jemenu. Ty se nespojily s Al-kájdou, kterou jako sunnitskou odnož nenávidí, a ona je terorizuje. Kmenová opozice vytvořila vlastní bojové milice, které úspěšně ovládly rozsáhlá území. USA již v únoru uzavřely své velvyslanectví v hlavním městě Sáná a začaly připravovat postupný odchod nevojenského personálu.

Pak šíitští povstalci Hútíovci zaútočili na prezidentský palác a televizi a Američané se začali pakovat stejně rychle jako z Iráku. Tam ISIL ovládli sunnité utiskovaní proamerickým šíitou a premiérem Malikim. Viz náš článek Absurdní politika Západu ohledně teroristů ISIL. Takže US-army začala ve zmatku prchat a stejně jako Iráku předala rebelům do rukou velmi cennou výstroj. US-army se po ústupu z Jemenu oficiálně nemůže dohledat těchto položek.Pro lepší ilustraci si klikněte na článek ve Washington Post, který o ztrátách vojenského materiálu napsal jako první. Tento korporátní list má na americkou armádu výborné konexe, aktivně pomáhal při lhaní ve druhé válce v Iráku. Seznam ztracených položek najdete zde. Na obrázek bohužel nemáme autorská práva, použili jsme proto ruské zdroje.