Indie má po parlamentních volbách 2014 své ANO a svého Babiše. Jmenuje se Narendra Modi a jeho životopis je mnohem zajímavější, než příběh komunistického nepodnikatele ze Slovenska. Zato o jeho straně se ví stejně málo jako o Babišově partajním slepenci a nejspíš bude fungovat podobným oligarchickým způsobem.

Narendra Modi (nar. 1950) třetí ze 6 dětí, pomáhal otci v malém obchodu. Byl oženěný na indický způsob ve 13 letech, legálně v 18 letech. O politiku se zajímal od mládí, nejprve v tehdejší "Dělnické straně" pro Hindy zvané Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS), což je militantní nacionalistická strana. Ve 13 letech, kdy se ženil, se také okamžitě přihlásil jako dobrovolný pomocník k indickému vojsku bojujícímu Druhou válku s Pákistánem (1965). Asi to manželství nebylo důležité a svou současnou ženu tajil až do poslední chvíle voleb. Pak žil dva roky plně asketický způsob života u svatých mužů (sandhu) na úpatí Himalájí. Od té doby žije slušně a střídmě, jeho vzory jsou Swami Vivekananda (myslitel 19. stol.) a Indíra Gándhiová. Od roku 2001 je předsedou státu Gudžarát, kde v roce 2002 vypukly pogromy na muslimy, kvůli kterým měl jako jejich podněcovatel zakázán vstup do USA. Ten ovšem nyní Američané velkomyslně odvolali, je jiná doba.

Tento miliardář má nepopiratelný populistický šarm a stojí za ním skupina podnikatelů s pestrou, až kriminální minulostí. Ale to je v Indii běžné, míra korupce je zde astronomická. Spí 4 hodiny denně, jinak pracuje. Je vtipný a výborný řečník, má rád básníky, dbá na svůj vzhled, líbí se ženám, patří mezi nejpopulárnější politiky Asie. Jeho heslo proti línému a zkorumpovanému Indickému národnímu kongresu vládnoucímu už 10 let bylo vtipné. Dá prý 100 dolarů každému, kdo uvidí člena INC dělat něco užitečného. Co lze od něj čekat v politice?

  • Změnu kurzu směrem k národním zájmům, hlavně ekonomickým. Narendra vybrala skupina oligarchů nespokojená s výprodejem "rodinného zlata" cizincům. Viz např. nešťastné rozhodnutí minulé vlády pustit do země zahraniční obchodní řetězce za pro ně výhodných podmínek.
  • Jeho strana Bharatiya Janata Party (BJP) je stejně nečitelná jako Babišovci a není jasné, jakým směrem se bude ubírat její politika. USA už na ně vsadila, protože jsou určitě zkorumpovatelní jako každý jiný indický politik. Ale zde se snadno mohou přepočítat. Narendrův úzký kruh poradců je mu za léta služeb velmi věrný.
  • INC doplatil na svou lenost a korupci, vládl příliš dlouho a ztratil politický pud sebezáchovy jako naše TOP a ODS. Ale například pro chudý venkov se opravdu udělala spousta dobrých věcí, které nejsou přímo vidět. Ale politickou smetanu slízla jiná strana.
  • Stát Gudžarát byl za tohoto nacionalistického hindu spravován nejprve stylem pogromu a pak lhostejnosti k chudým vrstvám obyvatel. To je zásadní rozdíl proti státu Kerala, kde vládnou již léta indičtí komunisté. Tento stát má nejvyšší míru ekonomického růstu v Indii, nejvyšší úroveň školství a sociální péče.

Zatím není jasné, jakým směrem se bude ubírat nová politika Indie, otevřené jsou všechny možnosti. Ale oligarchové budou pravděpodobně chtít větší zapojení země do bloku BRICS včetně větší spolupráce s Čínou (která ale odstrašuje svými mocenskými ambicemi) a především spolupráci s Ruskem, které je tradičním partnerem Indie.