I české noviny včera zmínily reakci francouzského prezidenta Hollanda na rozsáhlý skandál kolem NSA fízlování, který zveřejnil Le Monde. Originální článek k celé aféře najdete zde. Fízlování Francie běželo v NSA pod kódem "US-985D" a fízlování Německa pod kódy "US-987LA" a "US-987LB". Z toho je vidět, že Německo je pro USA dvakrát důležitější než Francie. Novinář Glenn Greenwald raději odešel z novin Guardian, aby jim zajistil klid v profízlované Británii, jejíž vláda už dostává psotník z trvalých afér, které sama způsobila. I v této zemi je svoboda tisku velmi relativní pojem, jako ostatně všude na světě.

Proto Greenwald udělal totéž, co již předtím dělala Wikileaks a dává potřebné "špeky" vybraným novinám či webům jednotlivých zemí, jichž se dané fízlovací aféry týkají. Nyní dostal svou várku Le Monde, předtím zase Spiegel, který pro změnu zveřejnil i fízlování Mexika, kde svoboda tisku fakticky neexistuje. V Brazílii ano, takže Brazilci si mohli svou aféru s odposlechy přečíst ve vlastních novinách (Brazilská prezidentka nejede do USA. NSA fízlovala vládu i firmy). Co vyplývá z nové vlny odposlechů?

  • Američané jsou paranoičtí a odposlouchávají s Brity a s dalšími spojenci všechno, na co dosáhnou v uzlových kabelech a v radiových přenosech.
  • Je jednoznačně dokázáno, že součástí odposlechu je cílená průmyslová špionáž. Vládní úřady předávají obchodní data svým firmám, aby mohly na jejich základě vést obchodní dohody.
  • Země, které nyní chtějí v této době uzavřít velké dohody typu transatlantické smlouvy EU-USA, jsou naprostí hlupáci. Jednají s někým, kdo jim vykradl trezor s tajnými dokumenty. Viz článek Transatlantický trh je hrozba pro EU se současným demokratickým deficitem.

Další várka afér se týká uzavření firem v USA, které se odmítly podřídit diktátu protiústavního, avšak legálního, fízlování a samy sebe zlikvidovaly. Tyto statečné firmy jsme chválili v článku Odpověď serveru mega.co.nz na americké fízlování. Jsou protikladem velkých amerických firem jako Google a další, které za úplatu aktivně změnily software tak, aby fízlování NSA probíhalo bez problémů (Aktivní fízlování velkých firem, moderní podoba korporátního fašismu).

V pondělí ohlásila americká firma CryptoSeal, že končí své služby individuálním zákazníkům (customer service), kteří si u ní za minimální poplatek mohli nechat kryptovat své zprávy. Firma bude nyní poskytovat služby jen velkému byznysu. Další smutný důkaz faktu, že USA pokračují na cestě k ruskému modelu demokracie.