Celá inicitiva se jmenuje Neuvěřitelné věci k jídlu (Incredible Edible, Incroyables Comestibles) a nyní se rychlým tempem šíří z Velké Británie a Francie do světa. Aktivistická metoda je úplně jednoduchá.

Vyberete si zanedbané veřejné místo ve městě nebo někde na vesnici či před vaším domem nebo panelákem. Uděláte tam veřejný zeleninový záhonek, o který se začnete starat. Pak postupujete v následujících pěti krocích, které vidíte na obrázku.1. Vyfotíte se s logem Incroyables Comestibles před danou vesnicí nebo městskou částí, popř. před vaším vlastním domem nebo panelákem.

2. Vytvoříte blog, kde lokalizujete místo veřejného záhonku, přidáte fotografie a provedete geolokaci vaší iniciativy na webu Incredible edible, ať se o vás ví i ve světě.

3. Na záhonek dáte plakátek, že jde o veřejnou zahrádku, kterou mají ostatní občané společně s vámi udržovat a pak zdarma požívat její plody. Francouzská verze oznámení je zde.Oznamuje ostatním, že výpěstky jsou pro druhé zadarmo, jen se musí o záhonek také starat, protože je společnou věcí (res publica). Spojíte se s vašimi sousedy, dětmi z okolí atd. a uděláte si plán, jak se toto společné a veřejné místo budete opečovávat, zalévat atd.

4. Zpopularizujete vaši iniciativu v okolí, aby lidé veřejný záhonek nezničili a vysvětlíte všem, že mohou volně jíst plody ze společného záhonku, ale mají k němu také určité závazky. Můžete to udělat formou většího plakátku, který ostatním občanům vysvětlí občanský a politický smysl vaší iniciativy. Francouzskou verzi máte zde.5. Kontaktujete vaše místní zastupitele a poslance a vysvětlíte jim, že mají méně krást a více se starat o věci veřejného zájmu. Začnete s nimi diskutovat o tom, co mají pro vaši komunitu udělat. Že se mají o veřejné blaho starat přesně tak, jako to děláte vy a vaši sousedé.


Reportážní video ukazuje, jak se občané postupně začínají starat o vlastní zásobování a jak se spojují do samozásobitelských celků společně se soukromými zemědělci. Západní Evropa to má za běžnou věc, u nás se s tím teprve začíná.


Klikněte si na tento odkaz ve Zprávách jednou větou, kde jsme psali o nové iniciativě Hnutí Duha. Připravili mobilní aplikaci adresáře drobných zemědělců, kteří poskytují přímý prodej zdravých potravin. Každý si tak nyní může kdykoli a kdekoli vyhledat svého nejbližšího farmáře. Mobilní aplikace navazuje na webové stránky www.ceskebiopotraviny.cz. Ty nabízejí adresář zemědělců, kteří prodávají zdravé místní potraviny přímo ze dvora, případně s nimi dojíždějí pravidelně do větších měst nebo nabízejí odkup bedýnek. Adresář obsahuje více než 400 aktuálních kontaktů.

Více se lokálních výměnách dozvíte z našeho tematického čísla Alternativní ekonomika (2013-12) věnovaného lokálním měnám a občanské aktivistické svépomoci.