Pilot-veterán z Air Force jménem Brandon Bryant (27) podal jedno z mála svědectví o tom, co prožívá obsluha dronů vzdálených tisíce kilometrů od cílů, kam dopadají odpálené rakety. A nezapomeňme, že kolem 80 % obětí těchto teroristických útoků organizovaných vládami západních států jsou nevinní civilisté, často ženy a děti.

Brian zabíjel ze svého klimatizovaného pracoviště někde na americkém Západě a drony řídil několik let. Nyní z armády odešel, žije částečně jako bezdomovec a jeho diagnóza zní "post-traumatic stress disorder". Jinými slovy, jeho psychika je zničená stejným způsobem, jako by byla konfrontovaná s otřesnými frontovými či válečnými zážitky. Popisuje, jak vypadaly útoky odpálených raket. Operátoři viděli zbytky lidských těl rozmetaných po povrchu země. Navíc Brain popisoval, jak operátoři pozorují v přímém přenosu oběti, jejich nohy či ruce byly výbuchem utrženy a které zemřely minutu či několik desítek vteřin poté.

Ve starším zamyšlení Demokracie pro roboty (2008), jsme psali následující varování, které se dnes stalo faktem.

V Afghánistánu, částečně i v Iráku, se vede podivná válka. Zpravodajci ze satelitu a odposlechů vyhodnotí svatbu jako sešlost Al Kaidy. Dají provozní pokyn tisíc kilometrů vzdálenému operátorovi na letadlové lodi, který stiskne knoflík a vypustí raketu, popřípadě tam pošle stíhačku. Pak si oba dají kafe a jdou spát, zítra mají další směnu. Mezitím se v novinách dočtou, že rozhodnutí nebylo ideální. Co se dá dělat, vznikla další kolaterální škoda. Zajímavá věc: demokracii hájí roboti a jejich operátoři, zatímco teroristé pro své vize nasazují vlastní život.

A nejen to. V krizových oblastech Afriky reprezentují demokracii a lidskost bídně placení žoldnéři rozvojových zemí, kteří při své službě mnohdy pašují drogy, zneužívají děti a nutí ženy k prostituci za kousek chleba. OSN nemá peníze, služba se ukazuje jako příliš riskantní, vojáků v rozvojových zemích jako Pákistán a Indie je nadbytek, tak proč váhat. Žoldnéři čili profesionální vojáci Západu nesmějí umírat v boji. To by vláda těžko zdůvodnila domácímu obyvatelstvu. Umírat mohou a mají pouze teroristé, popřípadě místní ženy a děti. Jejich hodnota je nulová, nikdo je nezná jménem a jejich rakve nikdo na Západě neuvidí.


Připomeňme dokument "The Other Side" vyrobený studenty z pákistánské univerzity ve městě Iqra.

 Plugin disabled

Plugin flash cannot be executed.


Tento krátkometrážní film dostal cenu publika na National Film Festival For Talented Youth ve Washingtonu. Dvacetiminutový snímek ukazuje druhou stranu mince, totiž utrpení nevinných obětí.