Tematické číslo k přímé demokracii dává možnost ukázat na plusy a mínusy našeho systému, který provozujeme na opensource platformě Tiki Wiki. Hodně připomínek se týká nedostatečně zpřístupněných diskuzních fór. Litujeme, ale bez registrace to není možné. Nikdo z nás nemůže ve svém volném čase hlídat agenty a provokatéry, protože chceme dělat důležitější věci. Prosíme aktivní čtenáře, aby využili společných fór a tam aktivně vedli diskuzi ke článkům. Výhodou je přehled všech diskuzí v daném bloku. Pokud se diskuze rozběhne, přeřadíme kompletní vlákno k danému článku a diskuze bude pokračovat dále mimo společný blok. V pravém sloupci vidíte každý nový diskuzní příspěvek. Stačí na něj kliknout a jste přímo na fóru u dané debaty.

Oddělení fór od článků je dáno systémem. Program Tiki Wiki je založený na kolektivní tvorbě článků jako ve Wikipedii. Patří do rodiny tzv. wikipedických platforem, proto má diskuze spravované zvlášť a pracuje s nimi jiným způsobem než klasický web. Tím se ustavuje úplně jiný typ práce při kolektivním zakládání a spravování článků. Umožňuje přístup a správu obsahu uzavřeného či otevřeného speciálně zvoleným skupinám s velmi specifickými právy a přístupy. Neprovozujeme redakční systém k webové publikaci, ale velkou platformu pro práci v sociálních sítích. Je podstatný rozdíl mezi jednoúčelovou sekačkou na trávu a traktorem, na který se nasazují jakékoliv moduly, protože má samostatnou hnací jednotku.

Čas ukáže, zda jsme svou práci pro společné dobro investovali dobře nebo zbytečně. Výhody systému postupně oceníte sami (např. listování na hlavních stránkách, tvorba týdenního čísla z nastavených modulů atd.). Další výzva směřuje k aktivistům, kteří potřebují vlastní kancelář k práci na projektech v uzavřených pracovních skupinách, včetně propojení na mail, komerční sociální sítě apod. Chceme jim poskytnout prostor k práci a zároveň je vyzvat k aktivní tvorbě obsahu. Potřebujeme širší okruh spolupracovmíků na různých úrovních, abychom vedli opravdový komunitní web. Nestíháme dělat týdenní čísla a potřebujeme je připravovat s určitým předstihem, viz rubriku Připravujeme. Jde nám v podstatě o dva články k libovolnému zajímavému tématu, které přímo či nepřímo souvisí s obranou státu a demokracie. Závěrem prosíme aktivní čtenáře, aby neváhali a podpořili nás finančně, založením blogu, zasláním článku, aktivní diskuzí atd. Klikněte si na stránku Newsletter, kde se můžete přihlásit a také odhlásit k odběru novinek a zajímavých článků a témat z daného týdne.

Vaše redakce