Září 07, 2012

Pokud bychom předvolební sjezdy amerických stran měli hodnotit podle jejich inteligenční úrovně od jedné do deseti, dávám tomu republikánskému nulu a tomu demokratickému jeden bod.

Jak mohou být Spojené státy supervelmocí, když obě politické strany nemají vůbec ponětí o tom, co všechno se děje doma i v zahraničí? Republikáni se spoléhají na vítězství čtyřleté protiobamovské propagandy a jimi vlastněných a naprogramovaných elektronických hlasovacích přístrojů. Téměř po celé čtyři roky zaplavili republikánští aktivisté internet svými portréty Obamy, v nichž byl zobrazován jako americký ne-občan, muslim (přestože Obama vraždil muslimy v sedmi zemích) a jako marxista (kterého dostala k moci izraelská lobby, Wall Street a vojensko-bezpečnostní komplex). Většina republikánských voličů bude hlasovat proti Obamovi na základě těchto obvinění, a to navzdory té pozoruhodné skutečnosti, že se žádný výbor v Republikány ovládané dolní komoře Kongresu ani nepokusil zjistit, zda je Obama občanem Spojených států. Pokud by Obama občanem nebyl, proč by z toho jinak velmi útoční Republikáni ve Sněmovně reprezentantů nechtěli těžit? Pro jakýkoli kongresový výbor by bylo velmi snadné určit, zda je Obama občanem USA. Republikáni u moci v tomto případě neprokázali žádný zájem o propagandistická obvinění, které po internetu šířili republikánští aktivisté.

Buď Republikáni nemají v tato obvinění nemají žádnou důvěru a nechtějí kongresovým vyšetřováním prokázat, že Obama je občanem, anebo Republikáni, kteří zdegradovali všechny ostatní složky americké ústavy na "cár papíru", cítí, že dělat problém z některého ze zbývajících ústavních článků kromě 2. dodatku by bylo vrcholem pokrytectví, a oni nechtějí riskovat otevření těch ústavních otázek, jež oni sami krutě převálcovali.

Když mohou republikáni zničit "habeas corpus", právo na řádný proces, porušovat americké i mezinárodní právo, ignorovat rozdělení pravomocí, a vytvořit novodobého Césara, proč by Demokraté nemohli mít za kandidáta a presidenta ne-občana?

Proč na republikánském předvolebním sjezdu nebylo upozorněno na problém, týkající se tvrzení Obamova režimu, že exekutiva má pravomoc vraždit americké občany bez řádného soudního procesu?

Žádná taková pravomoc neexistuje ani v americké ústavě, ani v americkém právním systému. Tento nárok gestapáckého policejního státu existuje pouze v jeho představách. Republikáni ignorovali nejdůležitější ze všech problémů, protože přesně tohle podporují.

Proč se ani jedna strana nezabývala otázkou, jak se může americká ekonomika obnovit, když korporace vyvezly milióny amerických pracovních míst střední třídy do zahraničí, a to jak výrobních, tak odborných pracovních míst ve službách?

Už přinejmenším deset let byla americká ekonomika v USA schopna vytvořit pouze nízce placené nevývozní pracovní místa ve službách, např. místa servírek, barmanů a nemocničního personálu. Obě strany o pracovních místech plácají naprosté nesmysly. Republikáni říkají, že mohou vytvořit pracovní místa nedaněním bohatých. Demokraté říkají, že mohou vytvořit pracovní místa financováním programů na jejich tvorbu. Republikáni říkají, že programy Demokratů prostě jen vezmou peníze, které by mohli investovat podnikatelé, a dají je těm, kdo jimi budou financovat bary a obchod s drogami. Demokraté říkají, že nízké daně Republikánů budou pouze jednomu procentu nejbohatších dotovat jachty, luxusní auta, soukromé tryskáče a hodinky po 800 tisících dolarech, to vše převážně vyráběné v zahraničí.

Ani jedna politická strana nepřizná, že dokud budou velké americké firmy přesunovat svoji výrobu určenou pro americké trhy do zámoří, budou Američané zbaveni příjmů spojených s výrobou zboží a služeb, jež konzumují. Offshoring je oběma těmito debilními stranami chráněn jako „svobodný obchod”. Ve skutečnosti je to dar - to, co bylo hrubým domácím produktem Spojených států, jde do Číny, Indie a dalších zemí, v nichž americké korporace umísťují svoji výrobu, kterou potom prodávají Američanům. HDP Spojených států klesá, HDP zemí, které vytvářejí „americké” zboží, jež je pak prodáváno Američanům, roste. Idiotští volnotržní ekonomové označují deindustrializaci USA za „svobodný obchod”.

Inteligentní ekonom (což je protimluv) by měl vědět, že když zničí příjmy spotřebitelů přesunem jejich pracovních míst do jiných zemí, ponechá spotřebitele bez příjmů na nákup dovezeného zámořského zboží. Žádná americká politická strana nebere v úvahu tento rozklad. Ani jedna ze stran si nemůže dovolit, aby si to připustila, protože obě dvě strany jsou závislé na financování volební kampaně korporacemi. Offshoring přitom zvyšuje bonusy šéfů korporací a ceny jejich akcií. Politická strana, která se postaví proti offshoringu amerických pracovních míst, prostě přestane být financována.

Takže vznešená „supervelmoc”, „nepostradatelný národ” a světový hegemon jde volit a nikdo neví, co všechno je v sázce.

Proč se žádná z politických stran také nezeptala: Pokud Washington démonizoval Írán, jak je možné, že se 120 zemí, které tvoří Hnutí nezúčastněných, sešlo minulý týden v Íránu? Znamená to, že se americké propagandě nedaří? Washington už nadále neumí přesvědčit svět, že země, které chce zničit, jsou zlo a musejí být zničeny?

Pokud selhává washingtonská propaganda, pak světovláda této hegemonické mocnosti nemůže uspět. Přestože je v souladu s neokonzervativní ideologií cílem světovláda, tady se to nedaří a není tedy tou supervelmocí, za kterou se vydává.

Ti nejdůvěryhodnější odborníci na zahraniční politiku, z nichž žádný není napojen na politické strany, se domnívají, že Washington promrhal americkou "měkkou sílu" v důsledku zjevných lží a neopodstatněných vojenských útoků na sedm muslimských zemí, obklíčení Ruska raketovými základnami a obklíčení Číny leteckými, námořními i pozemními základnami. Jinými slovy, morální síla Washingtonu již neexistuje. Existuje pouze finanční a vojenská síla, a obě dvě selžou, protože jsou nevyhovující.

Ani jedna ze stran se neptá, proč Spojené státy válčí za Izrael proti muslimům. Proč by se měli Američané nechat mrzačit a zabíjet pro Izrael v době, kdy přicházejí na mizinu a vyrábějí našim dětem a vnoučatům ohromné válečné dluhy?

Obě strany odpovídají, že na vině je bankrot země v důsledku toho, co pro své vlastní, ekonomicky nesvéprávné občany dělá. Finančními problémy Ameriky jsou všechny ty poruchy sociálního zabezpečení, Medicaid, Medicare, potravinových lístků, příspěvků na bydlení, stipendia pro chudé studenty (Pell grants)- a každá další věc, které staví na nohy ty, co nepatří k 1 % nejbohatších. Stručně řečeno, postoj obou stran je - pokud nepatříte k onomu jednomu procentu, jste na odpis.

Jak Obamacare, tak alternativní republikánské programy poukázek na zdravotní péči likvidují nemocné Američany, kteří se dostanou do ohrožení potenciálně smrtelných chorob. Americký lid a nemocní již nejsou důležití, důležitý je pouze rozpočet. Nechávat starší lidi umírat dříve je levnější. Můžeme si pak dovolit více válek za hegemonii a další daňové úlevy pro jedno procento. Byly nějaké národy v dějinách lidstva někdy méně zastoupeny svojí vládou a politickými stranami, než jsou dnes Američané?

Americká vláda zastupuje Izrael a nejbojatší jedno až deset procent obyvatel Všichni ostatní jsou na odpis. Bez ohledu na politickou stranu, za jejíž páku u volebního přístroje zatáhne, každý Američan, který volí, bude volit pro Izrael a pro svoji vlastní likvidaci.

__
Paul Craig Roberts__ je bývalý náměstek ministra financí USA a zástupce šéfredaktora deníku Wall Street Journal. Jeho poslední kniha, Wirtschaft am Abgrund byla právě zveřejněna.

Zdroj: Counter Punch

Překlad: Clair

Převzato z Outsidermedia