Pokud se podivujete, že naše zdravotnictví najednou nemá ani základní léky, přečtěte si tento článek. Holmes je nejdéle sloužící západní novinář v Moskvě. Po zhroucení ukrajinské armády už NATO nestačí zásobovat frontu zbraněmi a navíc zavaluje EU nemocnice raněnými ukrajinskými vojáky. Ukrajina žije pouze a jedině z US-dolarů určených pro válku, a přitom odmítá jednat o míru. Válka v zastoupení se podle plánu USA a nyní i Ruska postupně přesunuje do východní Evropy.


Když se v roce 1929 hroutila americká ekonomika, reklamní textaři společnosti Coca Cola dostali za úkol vymyslet nový slogan. Šéf společnosti řekl, že Coca-Cola musí porazit své konkurenty. Bylo třeba přesvědčit Američany, kteří byli finančně na dně, aby zaplatili pět centů za láhev něčeho na uklidnění a povzbuzení. Tak se zrodil slogan "Pauza, která osvěží" (viz obrázek v anotaci).

Generál zvaný "Trpělivost" ve spojení s ruským štábem vymysleli pití něčeho podobného. Uklidnění a povzbuzení není to, k čemu je určena, zejména pokud jste pili Kool-Aid stáčený v Kyjevě, Berlíně a Washingtonu. Chutná to hrozně. Ale udělejte si pauzu, abyste si osvěžili své chápání. V podmínkách této války je také třeba pochopit, že osvěžení není to správné slovo. Ale počasí v Kyjevě a na východní frontě zůstává relativně teplé, místo sněhu prší, přinejmenším do prvního lednového týdne.

(Tabulku denních a nočních teplot jsme vynechali, ale průměrné na začátku prosince jsou přes ve všech oblastech frontových bojů mezi +2 a -5 stupni, od ledna 2023 se čeká -15 stupňů.)

Ministerstvo obrany v Moskvě oznámilo, že ruské raketové a bezpilotní nálety z 5. a 6. prosince byly zaměřeny na ukrajinskou logistiku potřebnou k udržení kyjevských vojenských operací. Jak se uvádí v pondělním bulletinu:

Byla zastavena výroba a opravy ukrajinských zbraní v podnicích vojensko-průmyslového komplexu, narušena železniční přeprava vojenského materiálu pro ozbrojené síly Ukrajiny, včetně zahraniční produkce. Přesun záloh do bojových oblastí je ztížen.


Není uvedena opačná logistika: jedná se o lékařskou evakuaci na Západ pro ukrajinské zraněné. Intenzita výbuchů a střepin dělostřeleckých, raketových a bezpilotních zbraní podle přiznání ukrajinských zdrojů vyvolala požadavky na intenzivní hospitalizaci podle 3. a 4. stupně péče NATO. Všechny nemocnice pracující na těchto úrovních byly umístěny od Kyjeva směrem na západ ke Lvovu, včetně nemocnic za hranicemi v Polsku. Polský rozhlas a polský premiér Mateusz Morawiecki 29. dubna ze Lvova hlásili, že polský personál a nemocnice jsou připraveny ošetřit až 10 000 ukrajinských vojenských obětí. Zprávy západních tiskových agentur rovněž potvrdily, že evakuace vlakem na Západ se do května zvyšovala. Od té doby se zdá, že tyto zprávy najednou ustaly.

Moskevské denní bulletiny informovaly o 200 až 300 mrtvých denně. Ale čtení těchto bulletinů je v mnoha zemích NATO cenzurováno. Podle ruských údajů se počet ukrajinských zraněných pohybuje mezi 600 a 900 a dohromady jde o téměř tisíc obětí denně. A tento odhad minulý týden potvrdila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Když jsou přerušeny silniční a železniční tratě a zastaveny vojenské zdravotnické operace, znamená to, že se zvýší počet kapitulací ukrajinských jednotek. První moskevské znamení z generálního štábu, že se tak začíná dít, bylo zveřejněno 2. prosince. Americký vojenský zdroj to komentuje následovně:

Z polních nemocnic, třídicích míst a ad hoc zařízení pro ošetřování raněných - například škol - se stanou jatka. Spolu se zákopy a okopy budou prolezlé nakažlivými nemocemi. Pokud se vojáci nevzdají, tak doslova shnijí zaživa. A na rozdíl od ruského odsunu z Korsunu, nebo dokonce z nacistického Stalingradu v prvních dnech ruského kotle, zde nebude ani základní letecký transport.


Američtí a kanadští vojenští lékaři podali před deseti lety zprávu o léčení svých bojových obětí v Afghánistánu. Tento týden o tom informoval americký zdroj:

Poskytoval jsem služby v nemocnici NATO na letišti v Kandaháru. Není možné, aby něco podobného jako tato úroveň péče bylo k dispozici v Bachmutu, natož v sektoru Liman. Logistická podpora potřebná k zajištění péče na úrovni dokonce i předsunuté operační základny NATO je obrovská. Generátory, pohonné hmoty, chladicí zařízení, léky, diagnostické vybavení, krevní plazma - to vše je třeba neustále doplňovat a udržovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Vzpomínám si na paniku, když se porouchal generátor a bylo nám řečeno, že máme méně než dvě hodiny na to, abychom ho zprovoznili nebo přivezli náhradní, než se zkazí krev a léky - a to jsme nebyli zdaleka pod takovou intenzitou palby jako ti na donbaské frontě. Nečelili jsme ani zdaleka takovým logistickým problémům. Ty ukrajinské ošetřovny a nemocnice budou v krátké době noční můrou, pokud už nejsou. Kdybych byl Rus, nechtěl bych mít kontakt se zajatci. Tam budou nákazy kdoví čím.


Podle standardů NATO pro zdravotnickou záchrannou službu a nemocnice se v příručkách NATO uvádí, že "událost s hromadným neštěstím" představuje přibližně 20 obětí denně. Ukrajinská armáda má v současné době desetinásobek tohoto počtu. Veteráni NATO poukazují na současnou situaci na východě. Jde o linii od města Sumy přes Poltavu k Dněpropetrovsku, Nikolajevu a Oděse, což je západní linie zde popisované ukrajinské demilitarizované zóny. Zde může být denní počet medikovaných více než 200, zatímco nálety na elektrické rozvody současně odpojují elektřinu a dopravu. "Jak lze stabilizovat zraněné v těchto oblastech? Do jakých dopravních prostředků budou nasazeni a kam budou posláni, když pohonných hmot a elektřiny je nedostatek a dopravní síť je rozbita nebo pod ruskou palbou?" ptá se.

Za cíle náletu v úterý 6. prosince byly označeny oblasti Oděsa, Nikolajev, Dněpropetrovsk, Vinnycja, Poltava, Žitomyr, Čerkasy, Kirovograd a Záporoží. Generální štáb rovněž oznámil: "Zdůrazňujeme, že nedošlo k žádnému raketovému úderu na město Kyjev." Cílem útoku se stal Lvov, faktické hlavní město důstojníků USA a NATO, kteří řídí válku. Na zemi na východní frontě zároveň ruská armáda přechází do ofenzívy ve směrech, které mají rozptýlit a rozředit palebnou sílu ukrajinských sil.

Americká, NATO a ruská vojenská rozvědka sledují tepelné, světelné, plynové, hlukové, mobilní telefonní a rádiové emise z míst, kde se nacházejí bojové jednotky, s cílem určit jejich polohu a pohyblivost. Z otevřených zdrojů jsou zveřejňovány civilní videoklipy ukazující dopady elektrické války na městské civilisty, kteří se snaží nahradit ústřední systém vytápění domácími generátory a dalšími spotřebiči.

Snímky obrazovky ze záznamu pořízeného mobilním telefonem v Oděse ilustrují, co se děje, když obyvatelé zapínají své termostaty a topení a přetěžují zbývající infrastrukturu rozvodné sítě. Výsledkem je například přepětí na elektrickém vedení v Oděse. Kamera mobilního telefonu zaznamenává výsledek přepětí nebo nadproudu na rozvodech hodiny, i celé dny po útoku. Nesprávně instalované, odbočené nebo poškozené transformátory vytvořily stav přepětí nebo vedení přenáší příliš velký proud, protože na ně pracovníci rozvodných závodů umisťují příliš velkou zátěž, nebo poškozené či zkratované zařízení. Specialista na infrastrukturu NATO to vysvětluje takto:

Technici veřejných služeb se s velkou pravděpodobností snaží provést rychlé opravy, aby obnovili dodávku energie, ale nedaří se jim to. Určitě cítí tlak ze strany státních úředníků, jejich vedení, obyvatelstva a samozřejmě Rusů. Jsou přepracovaní, málo placení, vyčerpaní a vyděšení. To znamená, že pravděpodobnost, že se dopustí velmi nebezpečných technických chyb, je poměrně vysoká. To, co vidíte na fotografiích, jako je tato, znamená, že je zničeno nespočetné množství spotřebičů a citlivých elektronických zařízení (počítačů a mobilních telefonů), které jsou zapojeny do sítě.


Zdroj z Kyjeva potvrzuje, že přátelé se již nemohou vzájemně kontaktovat mobilními telefony.

Telefonní sítě se v Kyjevě nepředvídatelně vypadávají. Jediný normální stav je ve Lvově, kde byl plný luxusní hotel. Městské restaurace fungovaly normálně. Bylo tam více světel než v Kyjevě.


V těchto podmínkách ukrajinská města na východě, v nichž se gangsterství dlouhodobě daří, hlásí rabování, přepadávání, loupeže a krádeže pohonných hmot, potravin, léků a dalších potřebných věcí; klikněte si na hlášení a videa z Nikolajeva a Oděsy. O poměrech informují místní ukrajinská média, mainstreamová americká, kanadská, britská a německá média je tají. S tím, jak selhávají čerpací stanice vody a kanalizace, se začínají šířit nemoci z obležení, známé od dob, kdy tento způsob boje anglická vojska vnutila Francouzům za stoleté války. Poslední zpráva Hlasu Ameriky o hrozbě cholery pochází z konce června.

Příliv ukrajinských uprchlíků přes polské hranice musí začít brzy, přiznávají otevřeně polští, němečtí i unijní představitelé. Denní hlášení polské pohraniční stráže o Ukrajincích vstupujících do Polska a také vracejících se na Ukrajinu to zatím nepotvrzují. Sledujte tyto oficiální bulletiny z Varšavy. Předešlou analýzu pohybu uprchlíků v září a říjnu si můžete přečíst zde.Nepravděpodobnost některých z těchto čísel je zřejmá. V Polsku existují neoficiální důkazy, že bulletiny pohraniční stráže jsou zmanipulované a že hranice překračuje mnohem méně Ukrajinců, kteří se vracejí domů, než uvádí tweety pohraniční stráže. Podle tohoto ukrajinského zdroje v Polsku "počet nucených ukrajinských migrantů v Polsku z týdne na týden stále výrazně roste, což potvrzuje prognózy a očekávání odborníků ohledně nové vlny uprchlíků z Ukrajiny s nástupem chladného počasí. Podle polského portálu tvp.info byl největší počet uprchlíků v poslední době zaznamenán v Lublinském vojvodství. Například během jediného dne, 26. listopadu, bylo v Lublinském vojvodství poprvé po mnoha měsících zaregistrováno více než tisíc nově příchozích ukrajinských uprchlíků."

Z polských zdrojů i ze sociálních sítí ve Lvově vyplývá, že probíhá výrazný proces přesunu civilního obyvatelstva z východu na západ a že dokud jsou otevřeny silnice a vlaky směrem na západ, tento proces se zrychluje. S rostoucím počtem uprchlíků ve Lvově a jeho okolí je přelévání do Polska nevyhnutelné. Předvídat to a zabránit tomu je politikou polské vlády od dubna, kdy Poláci vybudovali první uprchlický tábor ve Lvově a premiér Morawiecki ho otevřel. V posledních dnech, kdy se zhoršilo počasí, polská vláda hradí vytápění středisek na ukrajinské straně hranice.

V ukrajinských médiích ani v západním tisku se nepíše o úbytku mužů na Ukrajině, s výjimkou Lvova. Kvůli doplnění zásob armády zavedla Zelenského vláda zákaz vycestování mužů ze země. Těm, kterým se podařilo uprchnout, se to podařilo díky úplatkům ve výši až 25 000 dolarů. Proud ukrajinských uprchlíků hlášených v Polsku tvoří převážně ženy a děti. Proudový efekt hlášený v Německu, Švédsku a Norsku je podobný. Výsledkem je rozšířené obchodování se sexem. Zdroj z Osla říká toto:

Bylo mi řečeno, že z 30 000 uprchlíků v Norsku je 95 % žen. Poprvé v životě mají slušné bydlení, vzdělání, školení, sociální stipendium a vyhlídky na práci. Na oplátku vyřeší demografickou krizi severní Evropy. Vidím mnoho arabských migrantů do Norska s ukrajinskými ženami. V Německu, Británii a Švédsku mají muži velký výběr ženských a ne feministických žen. Švédská policie také tvrdí, že téměř 100 % prostitutek, které zatýká, jsou nyní Ukrajinky. Něco z toho jsem se dočetl v našich masmédiích. Nejsem si jistá, co je na tom pravdy.


Zdroj z Kyjeva má podobnou zprávu:

Dívky s rozbitou rodinou se stěhují do zahraničí, ty ve stabilních vztazích, s mobilizovanými muži, ne. Nedostatečně vzdělané nebo pracující ženy či muži nakonec odejdou, protože vědí, že jejich ekonomická budoucnost je nulová. Ukrajina je rozvrácená a lidé odejdou. Jenže kdy, to se můžeme jen dohadovat. Ukrajinci, kteří profitují z peněz USA a EU a z obchodu se zbraněmi - ti západní - zůstanou, dokud nebo pokud Američané Zelenského neevakuují.


Ruské vojenské zdroje a zdroje NATO mají podezření, ale zatím si nejsou jisté, Vypadá to, že ruský generální štáb nalíčil past na ukrajinskou armádu podél východní fronty. Zdroje však připouštějí, že nálety z tohoto týdne naznačují, že v nejbližší době nikdo nepřekročí řeku Dněpr ani jedním směrem. Teď jede kalkul generála jménem "Trpělivost", tvrdí moskevský zdroj.

Na stěně situační místnosti ministerstva obrany jsou hodiny a jejich ručičky nereagují na to, co si Ukrajinci nebo Američané usmyslí udělat příště pro své PR. Načasování toho, co generál Trpělivost rozhodl, pomáhá ukronacistům zničit sebe sama. To je cíl denacifikační války. Pokud jde o cíl demilitarizace, nezapomeňte, že Rusko není ohroženo jako za dávných švédských a polských invazí; za Napoleonovy války nebo za Hitlera. Není ani šance, že by Britové a Češi poslali své jednotky na pochod na Jekatěrinburg a vrátili cara do Kremlu. Ne, tato ruská obrana je válka, která bude vedena s velkou trpělivostí, s využitím našich silných stránek, minimalizací našich ztrát a ukončením schopnosti nepřítele nás do budoucna ohrožovat.

Originální článek vyšel na autorově webu pod názvem General patience and the pause that refreshes. A za redakci přidáváme klasický komentář k dalšímu vývoji.