Sednu k počítači, že konečně něco napíši k situaci v Íránu po prezidentských volbách a hledám jejich agenturu v angličtině (ZDE). Dlouho se nic neděje, a nakonec dostanu tento výsledek:Takže pohotově smažeme koncovku "en" a podíváme se, zda web jede v arabštině. A ejhle, i na českém připojení se najednou ukazují dané stránky.A jsme doma, tedy my starší, kteří jsme zvyklí na činnost komunistických rušiček, když jsme poslouchali západní vysílání v češtině, které místo KGB kontrolovala CIA. Jak to funguje dnes, k tomu si přečtěte článek Studená válka Západ-Rusko (II.) aneb Vznik třídně uvědomělé umělé inteligence. I tento článek se týká íránské agentury, takže jsme úplně a definitivně doma. Pak nezbývá, než zapnout anonymní prohlížeč Tor, který mne přepne na IP v cizím státě, kde nejsou takové svině, jako u nás. A ejhle, dostaneme konečně očekávaný výsledek.Teď, když už všechno víme, klidně můžeme začít číst dokonce i americkou "Pravdu". Takže si klikneme na článek financovaný CIA a Pentagonem, který všechno vysvětlí, a tentokrát dokonce správně (ZDE). Tedy, skoro správně, je to americká pravda. USA zabavily 33 webových stránek používaných Íránskou islámskou rozhlasovou a televizní unií (IRTVU) a tři webové stránky provozované Kata’ib Hizballah (KH). Dne 22. října 2020 Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) označil IRTVU jako Specially Designated National za to, že je vlastněn nebo ovládán Islámskými revolučními gardami (IRGC). Tolik oficiální vysvětlení ministerstva americké spravedlnosti. V USA je zakázáno používat webové služby, včetně webových a doménových služeb, bez licence OFAC. Oznámení OFAC vysvětlilo, že složky íránské vlády, včetně IRTVU a dalších podobných, maskované jako zpravodajské organizace nebo sdělovací prostředky, se zaměřily na USA dezinformačními kampaněmi a operacemi přímo "zhoubného vlivu". Protože my jsme věrný vazal další Moskvy a jednáme v rámci české anální politické kultury a v českém kolaborantském afektu, tak činíme podobně, a hůře. Proto se nemohu se dostat ani na příslušný kanál oficiální vládní tiskové agentury Iránu, která jinde funguje.

A proč vlastně byly stránky zablokovány nyní? Odpovědí je atentát na generála Solejmáního jako jednoho z klíčových velitelů citované IRGC, který organizovaly USA. Tento v pořadí druhý nebo třetí nejdůležitější vládní představitel Íránu byl zabit na příkaz prezidenta Donalda Trumpa dne 3. 1. 2020, když byl na oficiální návštěvě sousedního Iráku. Irán obvinil z terorismu úřady USA a vystavil mezinárodní zatykač na osoby spojené s tímto atentátem. Nyní jsou jasné další souvislosti spojené s tímto teroristickým činem. Dne 18. 6. se konaly v Íránu důležité prezidentské volby, které vyhrál s drtivým náskokem 62 % odevzdaných hlasů soudce Ebráhím Raísí. V Íránu mohou kandidovat pouze kandidáti schváleni náboženskou radou, která tentokrát vyřadila velké množství liberálních kandidátů. K volbám přišlo jen 50 % voličů, což je nejméně od svržení proamerického loutkového režimu a od založení islámské republiky v roce 1979. Únava z dvojkolejného systému je zřejmá a občané ví, že se situace tak brzy nezmění. Dvojkolejnost v politice a v armádě je problém. Ale po zavraždění Solejmáního je jasné, že liberálové utrpěli stejně drtivou porážku, jako v Rusku po odeznění Jelcinovy epochy. První rozhovor nového prezidenta pro mezinárodní médium byl pro ruský Sputnik, kde vysvětlil novou politiku boje proti korupci a sociální pomoc mladým rodinám bez bytů. V Íránu v důsledku trvalého západního embarga vysoká nezaměstnanost zejména mladé generace, která má tendenci odcházet ze země.

Írán vítězně vede proxy-válku v Jemenu proti proxy-válčícím Saúdům, které podporuje Izrael a USA. Tato válka je z humanitárních hlediska naprosté svinstvo, protože Saúdové zbraněmi dodávanými v rámci NATO cíleně ničí infrastrukturu velkých měst a zabíjejí civilní obyvatele. Prakticky celá generace malých jemenských dětí dnes trpí podvýživou, nebo přímo umírá hlady. Írán se rozhodl integrovat do systému nového RVHP budovaného Rusy na Blízkém východě (Eurasian Economic Union). To je tak velká změna, že i v Rusku se zvedly varovné hlasy, zda se tím nezmění strategický vliv Ruska na Blízkém východě. Írán je už integrovaný do čínské Hedvábné stezky a začal dodávat ropu a plyn a na celý Blízký východ, až do Indie. Navíc má vybudovaný nový terminál mimo Hormuzský průliv a jeho mladá vědecká generace je nejvyspělejší na celém arabském světě. Takže je celkem zbytečné poznamenávat, jak v tomto mocenském boji o Blízký východ dopadly USA. Jejich pozici výmluvně ukazuje cenzura íránských vládních webů.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!