Agentura Reuters uvádí, že německá automobilka Volkswagen utratíla více než 7,4 mld. USD, aby od února ve Spojených státech vykoupila zpět svých téměř 350 tisíc vozů s dieselovými motory. Největší automobilový koncern na světě vlastní 37 zabezpečených parkovišť, včetně zchátralého fotbalového stadionu v Michiganu, bývalé papírny v Minnesotě či rozpálené plochy v kalifornské poušti.

Parkoviště slouží "k zajištění odpovědného uskladnění vozidel, které byly zpětně odkoupeny podle prodejních podmínek Volkswagenu," tvrdí společnost. "Tato vozidla jsou dočasně uskladněna a běžně udržována tak, aby byla zajištěna jejich dlouhodobá provozuschopnost a kvalita, takže budou moci být vráceny do obchodu nebo vyvezeny poté, co americké regulační orgány schválí příslušné změny emisí," řekla agentuře její tisková mluvčí Jeannine Ginivanová.

Ochránci životního prostředí, vlastníci automobilů, státy a prodejci VW v USA na společnosti Volkswagen vysoudili více než 25 mld. USD. Automobilka slíbila, že v USA vykoupí zhruba 500 000 ekologicky nevyhovujících vozidel. Odkupy budou údajně pokračovat až do konce roku 2019. Automobilka musí do konce června 2019 vykoupit nebo opravit 85 procent prodaných vozidel, jinak bude postižena další vysokou pokutu.

Volkswagen v únoru uvedl, že opravil nebo odkoupil téměř 83 procent dotčených vozidel. Společnost údajně zaslala 437 273 dopisů, které od února nabízejí kompenzace a zpětné odkupy za téměř 8 miliard dolarů. Koncern Volkswagen, který vlastní i značky Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, SEAT a Škoda, přiznal, že použil až u 11 milionů vozidel s dieselovým pohonem prodávaných po celém světě sofistikovaný software, s nímž podváděl při emisních zkouškách.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila tento německý koncern z podvodů při emisních zkouškách v roce 2015. Agentura zjistila nesrovnalosti u několika modelů čtyřválcových dieselových vozidel vyrobených od roku 2009, včetně modelů Jetta, Beetle, Golf, Passat a Audi A3. V dubnu 2017 byla na Volkswagen uvalena tříletá zkušební doba a musel zaplatit federální pokutu ve výši 4,3 mld. USD.

Zdroj: RT.com

Překlad: Aleš M.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!