Tento článek komentuje v pořadí už druhý útok Západu na regulérní základny syrské armády v Sýrii konaný v noci 29.-30. dubna 2018. První útok provedly USA, Francie a Británie 14. března 2018. Viz článek Poražený Západ v Sýrii předvedl závěrečné dětinské divadlo s Tomahavky.


Strategie izraelského útoku proti výsostnému území Sýrie dne 29. dubna 2018



Dne 30. dubna byly proti vojenským bodům Sýrie v provinciích Hama a Aleppo provedeny raketové útoky. Ztráty vznikly zejména mezi pro-íránskými silami a íránským personálem. Nikdo nepřiznává odpovědnost, ale je všeobecně známo, že operace byla vedena izraelskými leteckými silami. Izraelští představitelé nepodali žádná vysvětlení. Ale ministr zpravodajství Izrael Katz uvedl, že jeho země nedovolí Íránu mít na území Sýrie vojenské základny. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman slíbil, že použije sílu jako reakci na jakýkoli pokus Íránu o vytvoření "vojenské opory". Izrael nedovolí Íránu získat jaderné zbraně. Izraelská vláda se domnívá, že Írán spolupracuje s Jižní Koreou na získávání jaderných schopností, přestože MAAE potvrzuje, že Teherán dodržuje své mezinárodní závazky.

Izrael se v Sýrii dříve zaměřil na ničení předsunutých základen milicí podporovaných íránskou armádou. Formálně platí, že Sýrie je ve válce s Izraelem. Izraelská vláda měla mimořádnou schůzku hned po raketovém útoku. Armáda připravuje dron Heron TР, který právě přišel do výzbroje, aby udeřil na všechny systémy protivzdušné obrany, které mohou v Sýrii čelit izraelskému letectvu. Izraelské F-15, F-16, F-35 mohou napadat SAA mimo operační zóny systémů S-300 (150 km) nebo mohou letět k pozemním cílům přízemním letem v nadmořských výškách nižších než 60 m. Mají rakety AGM-142 s rozsahem 100 km a střely Delilah pro střelbu s plochou dráhou letu na vzdálenosti až do 250 km. Pokud Rusko dodá své S-300 do Sýrie, budou tyto systémy jistě napadeny.

Dne 30. dubna byly hlavním cílem pro střely muniční sklady. Jednou z pozic údajně byla armádní základna brigády 47 poblíž města Hama, kde jsou umístěny také íránské šiitské milice. Sýrie to označila za agresivní čin. Tím se celé dění v Sýrii dostává do další fáze konfliktu, který je daný střety mezi Izraelem a Íránem.

Ať už to byla náhoda nebo ne, izraelská operace se uskutečnila v době, kdy americký státní tajemník Mike Pompeo navštívil Jeruzalém. A jen několik dní poté, co Rusko oznámilo, že již není vázáno žádnými morálními závazky, které mělo předtím, když odmítalo dodat systémy S-300 protivzdušné obrany do Sýrie. Americký státní tajemník výslovně zdůraznil právo Izraele na obranu. Zdůraznil úlohu Ženevských rozhovorů, které doposud nenašly způsob, jak vyřešit konflikt Sýrie. A zcela úmyslně vynechal jakoukoliv zmínku o rozhovorech v Astaně, kde mírový proces pokročil hodně kupředu. Velitel amerického Centcomu, generál Joseph L. Votel, se v Izraeli otočil na návštěvě jen pár dní před návštěvou státního tajemníka.

Existují i ​​další velmi zajímavé "náhody", které poskytují stopy pro výklad toho, co se skutečně děje a proč. Operace ze 30. dubna byla zahájena v okamžiku, kdy došlo k přímým střetům mezi Pentagonem podporovanou kurdskou SDF a regulérní armádou Sýrie (SAA) v ropném území Dajr az-Zauru. Jedná se o velmi nebezpečný obrat událostí, které mohou vést armádu Spojených států přímo do konfliktu se syrskými a íránskými silami. Ve skutečnosti je bitva již vedena na nejméně dvou frontách.

Nyní se podívejme na to, co v Sýrii dělají Spojené státy a co Rusko. Washington podporuje izraelský protiiránský postoj. Schvaluje použití síly a podílí se na provokaci vojenského konfliktu v Sýrii. Izrael není sám, když se vypořádá s konfliktem s Íránem. Současná eskalace probíhá poté, co se Moskva snažila předcházet nejhoršímu. Už 9. mezinárodní setkání vysokých představitelů pro bezpečnostní otázky (International Meeting of High Representatives for Security Issues) se v západních médiích nedostalo do centra pozornosti. Ale jeho organizace a průběh ukazuje, jaká je politika Ruska v Sýrii..

Fórum se konalo ve dnech 25.-26. dubna 2018 v Soči, ruském letovisku u Černého moře. Organizuje ho Ruská bezpečnostní rada a byli zde bezpečnostní představitelé ze 118 zemí. Fórum konstatovalo, že některé země se angažují v Sýrii po boku teroristů. Více účastníků by se zúčastnilo, kdyby Washington nevyvíjel tlak na tyto země. Konference se postavila proti jednostrannému použití síly a obcházení mezinárodního práva v Sýrii. Nikolaj Patrušev, ruský tajemník Rady bezpečnosti, uspořádal dvě samostatná setkání se zástupci Íránu a Izraele, aby diskutovali o způsobech, jak se vyhnout přímé konfrontaci. Jak lze vidět, je to Rusko, a ne Spojené státy, kdo se snaží vyvíjet úsilí o zprostředkování a kdo se chce vyhnout válce.

Ministři zahraničí Ruska, Turecka a Íránu se 28. dubna setkali v Moskvě. Nesouhlasili s názorem oficiálního vyjednavače OSN v Sýrii ohledně Astany. Staffan de Mistura uvedl v prohlášení za OSN, že proces Astany dosáhl svých hranic. Všechny strany zdůraznily jednotu a potřebu širší úlohy OSN v úsilí vyřešit konflikt v Sýrii.

Rusko je jediným aktérem, který může zabránit válce mezi Izraelem a Íránem. Proto pendluje a vyjednává mezi oběma stranami a snaží se zachránit lidské životy. Úředníci USA už mluví o potenciálním konfliktu jako o nevyhnutelném střetu. Srovnání politik přijatých Washingtonem a Moskvou jasně ukazuje, kdo podněcuje napětí a kdo se ho snaží zmírnit.

Článek Impact and Effects of April 30 Strikes Against Syria: Winds of War Blowing Strong vyšel na webu www.strategic-culture.org. Překlad redakce.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!