Aktivisté z celého světa sledovali právní bitvu kolem volební nominace Izraelky arabského původu, Haneen Zoabi. Je redakční členkou izraelského aktivistického liberálního webu +972 Magazine, odkud přebíráme většinu článků týkajících se dění v Izraeli.

Paní Zoabi je jediná poslankyně v Knesetu za Palestince. Pravicová většina židovských nacionalistů ji vyřadila z kandidátních listin kvůli tomu, že byla na lodi Mavi Marmara, která se snažila dovézt potraviny a humanitární pomoc do Gazy (Gaza Freedom Flotila), kterou Izrael blokuje ze všech stran, i po moři. Přestože proti této statečné ženě nebylo nikdy vzneseno žádné obvinění, vláda ji vyřadila jako "teroristku" z kandidátní listiny. Poslankyně se odvolala a celá věc se dostala až k Nejvyššímu soudu.

Izraelský nejvyšší soud rozhodl vzácně jednomyslně. Všech devět soudců, včetně předsedy rozhodlo, že Haneen Zoabi může kandidovat v parlamentních volbách konaných 22. ledna 2013. Zoabiová je na druhém místě uskupení Balad, takže pokud se strana dostane přes 2% práh, její volba je prakticky jistá.

Koalice Likud-Beiteinu, kam patří i premiér Netanjáhu a Avigdor Lieberman, hned po rozhodnutí soudu vydala prohlášení, že rozhodnutí soudu hluboce lituje. V budoucnosti je prý třeba změnit zákony tak, aby se podobné případy již nemohly opakovat. Je dobré vědět, že příznivci poslankyně byli verbálně napadáni židovskými radikály přímo před soudní budovou. Právní zástupce paní Zoabi vydal po rozsudku toto prohlášení.

Případ Hanneen Zoabi se liší od ostatních tím, že byl podniknut pokus o její dehumanizaci a byla otevřeně napadena jako žena. Navíc byla označena jako "teroristka" jen proto, že se účastnila plavby mírové flotily do Gazy, což byl legitimní politický akt a ona sama nebyla obviněna z žádného trestného činu. Naopak, mnozí pravicoví poslanci Knessetu byli obviněni ze závažných trestných činů a někteří z nich byli dokonce i ve vězení. Přesto nebyl podniknut žádný krok k tomu, aby byli vyloučeni z parlamentu.