Snížení výdajů na armádní dodavatele o 10 procent by poskytlo dostatek peněz na platy 395 000 učitelů základních škol nebo na zdravotní pojištění pro 13 milionů dětí.

(Lindsay Koshgarianová, National Priorities Project)

V to samé úterý, před uzávěrkou, kdy Američané spěchali zaplatit daně, snažila se mírová hnutí v USA veřejnosti připomenout nepříjemný fakt, že "astronomické částky", které každoročně posílají svým finančním úřadům, nejdou na financování vzdělávání nebo do systému zdravotní péče, které si USA takzvaně nemohou dovolit, ale přímo do bezedné pentagonské kasy.

Na enormně vysoké vojenské výdaje USA poukázala na svém blogu Lindsay Koshgarianová. Při té příležitosti upozornila na to, že je obzvláště důležité mít na paměti, kdo financuje nekonečné války vedené USA v zahraničí. "Je zdrcující, když se dozvíte, kdo to zaplatil - jsme to my sami," píše Koshgarianová. "Průměrný daňový poplatník přispěl v roce 2017 na válčení částkou 3546 USD, přitom na programy sociální péče šlo 80 USD a agenturám na ochranu životního prostředí pouhých 39 USD".

Kongres vydává na vojenské výdaje více než dalších osm zemí dohromady, ale rok co rok odmítá adekvátně investovat do přístupu ke kvalitnímu vzdělání a zdravotní péči pro miliony Američanů, infrastruktury a alternativních zdrojů energie. Výsledkem je, že se šéfové zbrojního průmyslu se chovají jako banditi, zatímco programy, které poskytují základní služby pro většinu Američanů, zůstávají drasticky podfinancovány, stejně tak jako rozvoj a diplomatické programy, které pomáhají ukončit války a předcházet jim.

(Paul Kawika Martin, ředitel Peace Action)

Jen poslední nelegální útok prezidenta Donalda Trumpa na Sýrii naplnil kasy výrobců zbraní částkou ve výši téměř pět miliard dolarů. Projekt National Priorities v analýze zveřejněné minulý měsíc odhadl, že 23,8 centů z každého dolaru z daní zaplacených v roce 2017 bylo utraceno na zbrojní výdaje Pentagonu. Z toho 11 centů šlo na vojenské dodavatele, včetně 1,7 centů pro největšího dodavatele Pentagonu a výrobce stíhacího letounu F-35 Lockheed Martin. "Snížení výdajů na vojenské dodavatele o 10 procent by poskytlo dostatek peněz na platy 395 tisíc učitelů základních škol nebo na zdravotní pojištění třinácti milionů dětí," napsala Koshgarianová

Common Dreams minulý měsíc napsaly, že Trump podepsal federální rozpočet, který obsahoval 700 miliard USD na financování Pentagonu a požádal o ještě větší vojenský rozpočet na příští rok. Pokud se umožní Trumpovi a republikánským zákonodárcům jejich politika, Američané brzy utopí ještě více daňových peněz ve zbrojení, zatímco zdravotní péče, vzdělání a další veřejné programy, jako je potravinová pomoc nejchudším, budou rapidně snižovány. Celých 61 procent federálního rozpočtu je navrženo na zbrojení.

Koshgarianová poukázala na to, že politika spočívající v tom, že se tak obrovské sumy peněz daňových poplatníků darují Pentagonu a jiným vojenským organizacím, bude mít velmi negativní "reálné následky".

Trumpův návrh rozpočtu na rok 2019:


Zdroj: Massachusetts Peace Action

Zdroj: Commnon Dreams
Překlad: Aleš Macháček


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!