Od pondělí 13. 2. 2017 Evropský parlament rozhoduje a pak bude brzy hlasovat o smlouvě CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement; Komplexní hospodářská a obchodní dohoda). Z hlediska občana EU, za kterého se přes všechny pitomosti a politické zločiny současného vedení Evropy pořád považuji, jde o smlouvu stejně děsnou jako podíl EU na zločinech na Ukrajině, rozbití Libye, Sýrie a Jemenu. A je zajímavé, že prezident Trump druhý den po nástupu do funkce zrušil smlouvu TPP. Tato smlouva měla podobný devastační charakter na ekonomiku USA jako má smlouva CETA na společenství EU. Stačí jen poznamenat, že proti této smlouvě ve Francii naprosto shodně protestují dva politicky úplně opačné subjekty. Na jedné straně jsou to komunisté a zelení, na druhé straně je to Národní fronta. Naopak pro ni zvednou v EP packy asi téměř všichni poslanci mainstreamové levice a pravice, která je u nás jako všude jinde na světě koupena nadnárodními korporacemi.

Technicky vzato jde o to, že se ve vzájemném obchodu s Kanadou mají zrušit tzv. "netarifní překážky", které tzv. "blokují" vzájemný obchod, a to snížením těchto bariér z nynějších 36 % na pouhá 3 %. Celá smlouva má v originálu 2 344 stran a nejspíš ji nečetl ani jeden z těch EU poslanců, kteří o ní mají hlasovat. A kdyby jí četli, tak by tomu stejně nerozuměl. Smlouvu psali korporátní právníci za pomoci bruselských eurokratů tak, aby jí normální člověk nerozuměl. Poslanci EP mají jen zvednout packy, to je vše, co od nich korporace očekávají. A eurokraté z Bruselu i po rozpadu EU budou mít v nových orgánech doživotní práci, takže také odvedli slušné výkony. Smlouvu sice musí ratifikovat národní parlamenty, ale má výjimku v tom, že po ratifikaci v EP už začne z velké části platit. Takže je vcelku jedno, zda ji národní parlamenty schválí nebo ne.

Začněme tím největším svinstvem, což jsou známé Investor-State Dispute Settlement (ISDS). Takže Česko změní nějakou průmyslovou politiku, jako to například udělalo Německo ohledně jaderných elektráren. A všechny postižené korporace (které si to alespoň myslí) budou náš stát u tohoto tajného tribunálu složeného z jejich zástupců žalovat o ušlý zisk v řádu miliard dolarů. Švédská společnost Vattenfall už použila tento tribunál v roce 2012, kdy žalovala po rozhodnutí o zavření jaderných elektráren Německo jako stát o ušlý zisk 4,7 miliard dolarů. To je taková běžná suma, o kterou v této arbitráži půjde.

Jako občané jsme proti tomuto svinstvu ve smlouvě protestovali a žádost o zrušení jednání už podepsalo 3 milióny občanů EU. Ale nám EU nepatří a i když mohlo být podle EU-zákona o referendu o této věci vypsáno referendum, tak koupené EU elity to pochopitelně neudělaly. Lid v EU už dávno nerozhoduje, když si nerozhoduje ani své vlastní věci doma. Místo toho tam eurokraté přidali i pro znalce dosti nesrozumitelné klauzule o přidaných tribunálech tzv. Investment Court System (ICS). Těmito kosmetickými opatřeními zůstala pravomoc korporací nad státy v podstatě zachována, alespoň podle kritiků, které jsem četl. Doporučuji rozbor smlouvy podle občanské aktivity, kterou jsem podepsal, tedy STOP CETA a TTIP.

Takže korporátky nastrčily Kanadu jako trojského koně, aby zničily určité výdobytky, které v EU máme. Většina nadnárodních korporací sídlících v USA už má nebo si převede své sídlo do Kanady, aby mohla tuto smlouvu využít. Takže o co přijdeme? Podívejte se na starší článek o dosti podobné smlouvě TTIP pod názvem Smlouva TTIP: korporátní revoluce, která požere své děti. Jednoduše řečeno jde o stejný typ zabijácké smlouvy, ale zatím se týká hlavně služeb, softwaru a podobně.

Korporátky chtějí zadarmo vyplundovat suroviny ve světě, pak zadarmo vyrobit jakékoliv svinstvo a toto vyrobené svinstvo draho prodat kdekoliv, kde to jen trochu jde. Proto potřebují zaútočit na to, co dělá Evropu Evropou, a to je vysoký standard služeb, sociálního zabezpečení, kvality potravin (nikoliv u nás), norem na čistou ovzduší, vody a zejména vysokou úroveň sociálního zabezpečení, lékařských služeb a obecně řečeno kvality sociálního státu. Jedno procento má poněkud jiné představy o tom, co má být standard pro zbylých 99 % lidstva. Evropa holt tuto vysokou úroveň proti zbytku světa zatím má, i když se demontáž sociálního státu v posledních deseti letech pod neoliberalismem podobá spíše řízenému výbuchu. Klaus, Kalousek a Dlouhý by mohli hodiny vyprávět svým voličům, jak za dvacet let dostali životní úrovní zpět s prodejnou socdem do komunistických časů. Dnes už má vyšší minimální mzdu v montovnách i Slovensko a Polsko, proto sem jejich lidi dělat nepůjdou.

Takže shrňme v kostce, co je podle francouzských zelených, národní pravice a komunistů v ohrožení smlouvou CETA. U nás bych u zmíněných stran tuto argumentaci asi nenašel, protože tyto tzv. "opoziční strany" přešly do infantilní fáze politického myšlení. Takže shrňme ty korporátní výdobytky pro 99 % nás všech.

  • Zničení zemědělských EU-standardů a ochranných značek potravin a tradičních postupů výroby.
  • Totéž pro charakter specifické národní průmyslové výroby.
  • Stát přijde o národní suverenitu, která v Evropě stála nespočet válek a obětí, a prodá ji prakticky zadarmo anonymním korporátním tribunálům.
  • Kvalitu služeb a s nimi spojených produktů už nebude moci určovat národní stát, ale korporace.
  • Totéž se bude týkat pracovních podmínek a s nimi spojeného sociálního zabezpečení.


Například ve Francii prodají EU-poslanci korporátkám prakticky celé regiony, protože 80 % lokálních značek nebude mít pod danou smlouvou žádnou ochranu. Takže si shrňme, o co jde korporátnímu fašismu ve smlouvě CETA:

  • zrušit suverenitu národních států v otázce samostatné hospodářské politiky a služeb;
  • nastolit celosvětový standard kvality služeb a později u zboží (TTIP) občany ve státech, které se prodaly skrze své zastupitele a podepsaly tuto smlouvu;
  • řídit směr hospodářského vývoje a inovací státu přes žaloby a pokuty, pokud stát neprovádí korporátní politiku;
  • zničit lokální kvalitní výrobu a nahradit ji dovezenými zmetky odkudkoliv;
  • zničit domácí standardy sociálního zabezpečení, práce, mezd, důchodů atd. a nahradit ji dovezenými pracovními silami odkudkoliv;
  • zničit samotnou možnost lokální ekonomiky a z ní plynoucí formy přímé demokracie.


Smlouva CETA je hezký program pro jedno procento. Jsem přesvědčen jako celoživotní pesimista, že ho proti nám, 99 % občanů, také Evropský parlament brzy schválí. Prolobbováno je to už prý kompletně všemi hlavními prodejnými partajemi a frakcemi v EP. Nic jiného bych od poslanců Evropského parlamentu v epoše rozpadu Evropy ani nečekal.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!