V souvislosti s odvoláním prezidentky Rouseffové v Brazílii mne zaujala jiná drobná zprávička, která souvisí s dosažením smíru mezi povstalci a vládními vojsky v Kolumbii. Kdo studoval s Jihoameričany, ten dobře ví, jak tyto země trpěly pod zdejšími diktaturami podporovanými z USA. Klasickým příkladem z nedávné doby jsou tzv. Chiquita Papers. Kolumbie odtajnila v roce 2011 interní důvěrná memoranda známé americké banánovky Chiquita. V roce 2007 oficiálně v USA tato firma prohlásila, že nikdy nevyužila služeb paramilitárních jednotek výměnou za peníze. A ejhle, světe div, ono se to dělo. Chiquita maskovala tyto tzv. "citlivé platby" po deset let ve svém korporátním účetnictví. A když to prasklo, tak jejich právníci tvrdili, že šlo o "vydírání". Korporace nese jasnou spoluodpovědnost za vraždy stovek aktivistů v Kolumbii. V procesu proti této firmě zahájeném v červnu 2016 se dokazuje, že Chiquita "investovala" do eskader smrti celkem 1,7 miliónu US-dolarů v letech 1997-2004. Myslete na to, až budete kupovat banány.

A teď k té korporátce jménem Coca-Cola, která je obviněna podobným způsobem. Coca-Cola je obviněna z toho, že v letech 1990-2002 najala paramilitární organizace k vraždě odborových předáků. Tímto způsobem bylo prokázaně zavražděno celkem 10 vůdců odborů. Myslete na to, až budete kupovat své oblíbené americké pitivo, které výborně čistí automobilové zaolejované motory. Stejně tak zahájil proces s korporátkou British Petroleum odborářský kolumbijský vůdce Gilberto Torres. Obvinil tuto korporátku ve Velké Británii ze spolčení v jeho únosu eskadrami smrti. Torres byl únosci mučen a po 40 dnech propuštěn. Nebyl zabit jen proto, že dělníci okamžitě zahájili stávku v těžebních zařízeních BP, která mu zachránila život.

Je dobré vědět, že "boj s terorismem" je stálou prioritou Západu, a to nejen v Sýrii. O to větší problémy nastanou, pokud boje v dané zemi skončí, otevřou se archivy a začnou odhalení a procesy. A to právě nyní běží v Kolumbii. Ale od toho máme naše korporátní média, aby občany od těchto mrzutostí odvrátila ke psům v kanále.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!