Reportérka Mariana Sanchez na svém blogu (29.12.2012) podává ukázkovou historku z brazilského pralesa. Podívejte se, jak tzv. "karbonoví piráti" podvádějí indiány.

Video ukazuje záběry z Amazonie na řece Apajacu, kde bydlí indiáni kmene Jakua. Do nejbližšího města Iquitos je odtud 14 hodin cesty. Řidič člunu se jmenuje Angel Jaucate, nyní občanský aktivita na speciální misi. Jede od jedné indiánské komunity do druhé a každé z nich vysvětluje, že udělali administrativní chybu a že nyní mohou přijít o svou zemi.


Australský "podnikatel" David Nilsson přijel do tohoto regionu před dvěma lety a nabídl zdejším náčelníkům peníze za práva na využití zdejších zdrojů. Nilsson je Austrálii známý jako "carbon pirate" čili pokoutní obchodník s emisními povolenkami na skleníkové plyny. Vyhledá vhodný region, koupí si práva na využití emisí se skleníkovými plyny a ty prodá těm podnikům a zemím, které je potřebují.

V zdejší oblasti Peru našel skrytý poklad - téměř 70 mil. hektarů území, které právně vlastní již po staletí zdejší indiánské kmeny. Ty se živí rybolovem a zemědělstvím. Karbonový pirát nabídl zdejším indiánům desítky miliónů dolarů za odkup exploatačních práv na toto území pro svou společnost Amazon Holding. Společnost nabídla za práva milióny dolarů, slibuje pracovní příležitosti a rozvoj regionu. Nabízí plat 30 dolarů v oblasti, kde průměrný výdělek je jeden dolar za den. Většina předáků z kmene Jakua tuto smlouvu podepsala, pouze náčelníci kmene Janacu to odmítli.

Vzdělaný politik a aktivista Angel Jaucate z kmene Jakaua pochopil, že jde o podvod v momentu, kdy mu představitelé společnosti odmítli ukázat celé znění smlouvy. Tam stálo doslova že indiáni se vzdávají práv na svou zemi a na celých 100 let dávají karbonovému pirátovi všechna těžní práva na nerostné bohatství!

Aktivista Angel Jaucate si vygoogloval Nilssonovy aktivity a pochopil, že celá zdánlivě bohulibá firma je jen zástěrka pro neoliberální krádež půdy a všech uživatelských práv. Okamžitě zalarmoval peruánskou vládu a ta vydala na piráta celostátní zatykač pro podezření z podvodu. Společnost nyní zkouší získat práva jinými prostředky, přes najaté prostředníky. Angel Jaucate proto jezdí po všech zdejších kmenech a trpělivě jim vysvětluje, jaké bohatství vlastně mají a jak snadno o ně mohou přijít. Peruánská vláda se v této oblasti se o indiány prakticky nezajímá. Proto jsou tito chudí lidé ochotni prodat cokoliv za směšnou cenu. A proto zde potřebují indiánské aktivisty jako Angel Jaucate. V sousedním Ekvádoru by se to stát nemohlo. Zde již po třetí zvítězil prezident Rafael Correa a jeho vláda se o indiány skutečně stará.

Snad zdejší indiáni nedopadnou jako my v Česku. Společné bohatství v podobě veřejno-právních institucí jako důchody, zdravotnictví a školství se zde rozkrádá před očima za našeho všeobecného nezájmu.