Martin Koller v rámci debaty Co bylo a co bude na téma iniciativy Vojáků v záloze proti válce organizované NATO s Markem Obrtelem, prohlásil na adresu Františka Krejči výroky, které lze vyložit jedině tak, že jde o provokatéra, tajného agenta a tak dále. František Krejča se s námi spojil a žádal o možnost debaty s Martinem Kollerem, aby mohl dosáhnout před kamerami satisfakce. Pozvali jsme oba do Debatního klubu, ale Martin Koller účast odmítl.

Recipročně jsme nabídli Františku Krejčovi debatu s člověkem, kterého si sám vybere. Zvolil Marka Obrtela a ten souhlasil s tím, že tématem debaty bude domobrana. Pokusili jsme se s ohledem na téma pozvat dva reprezentanty aktivních záloh, Václava Marhoula a Ludvíka Cimburka, aby se mohli osobně vyjádřit a na myšlenky Krejči a Obrtela případně reagovat, ale oba účast odmítli.


Samotný termín "domobrana" není v českých zákonech nijak specifikovaný. Souvislost s funkcí domobrany mají mít aktivní zálohy, což je koncept rodící se z popudu generála Šedivého po roce 1999, sledující cíl zmnožit nedostatečné kapacity české profesionální armády.

Co je, či má být domobrana? Je v dnešní době její existence vhodným prostředkem k tvorbě paralelních ozbrojených složek v souvislosti s bezpečnostními strukturami státu? Jak by měla vypadat, co by mělo být její obsahovou náplní? Měla by být autonomní s vlastním velením nebo podřízená oficiálním strukturám ozbrojených sil České republiky? Tyto a další otázky se pokusí zodpovědět pánové podplukovník Marek Obrtel a předseda Armádní a obranné komise Národní demokracie František Krejča.

Diváky zároveň žádáme o omluvu snížení technické kvality zvuku.

Prohlášení Rady národní domobrany


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!