Šan-che ku-žen (I hory mohou odejít)

Režie: Ťia Čang-kche

Ťia Čang-kche je známý čínský filmový režisér s bohatou filmografií. Jeho film se odehrává ve třech různých letech 1999, 2014 a 2025. V první části má Šen Tao, učitelka tance na malém městě, dva nápadníky, plachého horníka a začínajícího podnikatele. Vybere si druhého z nich a porodí mu syna jménem "Dolar".

O patnáct let později je Šen Tao bohatá a nepříliš šťastná. Pomáhá horníkovi, který je nemocný, i jeho manželce. Rozvede se s manželem (skutečný kapitalista), který emigroval do Austrálie i s jejich synem.

V roce 2025 žije její bývalý manžel, který je v Číně stíhaný za hospodářské trestné činy, stále v Austrálii společně s Dolarem. Ten navazuje známosti se staršími ženami a sotva si pamatuje na svou matku, která zůstala v Číně. Naposledy jsme ji viděli tančit ve sněhu.

Nejzajímavější postavou je horník Liang-c', protože je z nich nejlidštější a jeho situace je nejpůsobivější. Bohužel se v průběhu filmu vytrácí. Režisér Ťia je velmi citlivý pozorovatel, ale nemá příliš velký smysl pro sociální osu příběhu. Charaktery postav a jednotlivé epizody filmu jsou velmi individuální a nesouvislé.

Ťia si uvědomuje toto zmatení, a proto se je snaží vysvětlit ve svém komentáři k filmu: "Čína zažila v 90. letech bouřlivý hospodářský růst. Život v tomto surrealistickém ekonomickém prostředí nevyhnutelně měnil způsob, jak se lidé zabývají svými emocemi. Impulzem pro natočení filmu bylo prozkoumat, co se stane, když se před citovými vztahy upřednostní finanční aspekty. Když si představíme okamžik za deset let v budoucnosti, jak se budeme zpětně dívat na to, co se děje dnes? A jak budeme chápat pojem ‘svoboda’?"

Buddhistické myšlení vnímá čtyři fáze v průběhu života: narození, stáří, nemoc a smrt. Myslím si, že hlavním smyslem tohoto filmu je říci: Ať už prožíváme cokoli, prožití těžkých chvil se nikdo z nás vyhnout nemůže.

Hory se mohou rozejít, ale vztahy mohou vydržet.

Film byl promítán také na MFF v Cannes.

Spolupráce na překladu: Vladimír Pazdera
Zdroj: wsws.org


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!