Kyjev může požádat o reparace z Ruska "za zničení Doněcké a Luhanské oblasti". Tak odpověděl ukrajinský ministerský předseda Arsenij Jaceňuk na otázku o tom, z jakých prostředků obnoví Ukrajina Donbas. "Co se týká obnovy Donbasu, myslím si, že je legitimní vznést otázku reparací ze strany Ruské federace na obnovu Donbasu. Oni zničili Donbas. A Rusko musí zaplatit za agresi, musí za to nést zodpovědnost," řekl Jaceňuk v rozhovoru pro ukrajinskou televizi.

Ukrajinský politolog Vasilij Stojakin v komentáři stránkám Ukraina.ru vyjádřil pochybnosti o tom, že by kyjevské úřady měly právo požadovat od Ruské federace jakékoli platby na obnovu Donbasu. "Aby něco takového bylo reálné, musela by Ukrajina zaprvé vyhlásit válku Rusku a zadruhé ji vyhrát. A protože na Ukrajině dokonce ani nevyhlásili válečný stav, mohu k tomu říci jen jedno: Arsenij Petrovič, jak je jeho zvykem, zase blouzní," řekl Stojakin.

K tomu je třeba poznamenat, že v důsledku masivního ostřelování dělostřelectvem a letectvem ukrajinských ozbrojených sil zahynuly tisíce civilistů a bylo zničeno velké množství infrastrukturních objektů. Přitom Rusko je jediná země, která poskytuje pomoc s obnovou poškozených zařízení. Kyjevská vláda se na tom vůbec neúčastní. 15. února 2015 například přijel do Doněcka a Luhanska další ruský humanitární konvoj, který byl určen městům zasaženým konfliktem a který obsahoval i stavební materiál.

Další důležitý rozhovor k tomuto tématu poskytl dne 14.02. 2015 premiér Premiér DNR Zacharčenko k Minským dohodám č. 2, viz naše krátké zprávy. Zacharčenko prohlásil, že nelze věřit straně, která zapřela 5.000 vlastních vojáků uzavřených v kotli a prostě je odepsala. Klíčové je ovšem jeho prohlášení k závazkům, které pro Ukrajinu vyplývají přímo z Minské dohody (čas 4:30).


Ukrajina musí neodkladně zahájit platby na území Novorussije a musí zpětně vyplatit všechny zadržené sociální a důchodové dávky svým vlastním občanům. Tyto peníze ovšem kyjevská junta už dávno nemá. Jednak je prožrala v občanské válce, a jednak je prostě ukradla, jak je u oligarchů na Ukrajině dobrým zvykem.

Zdroj k prohlášení Jaceňuka zde.