Minulá fakta, tentokrát již z Blízkého východu (Fakta o Blízkém východě XXV. aneb Od války za demokracii k teroru) pojednávala ISIL a nechala stranou mapy hlavních ofenzív (Damašek, Aleppo, Homs). Vraťme se tedy k bojům v terénu. Začněme ztrátami pro Asadovu SAA.

1. SAA ztratila oblast Ragka

ISIL dosáhl důležitého vítězství a paradoxně to bylo jejich porážkami. Ale to svědčí o sebevědomí povstalců a o jejich vysoké bojové morálce. Dvakrát za sebou útočili na poslední vojenskou základnu na "jejich území", které vidíte na obrázku. A dvakrát byli odraženi s těžkými ztrátami. Ke kasárnám vyrazí 6-8 sebevražedných opancéřovaných náklaďáků ISIL plných trhavin a nechají se najednou vyhodit u vjezdu nebo na kontrolních bodech. V tento moment zaútočí povstalci raketami a přímou invazí. Až s touto taktikou přijdou proti jaderným elektrárnám v EU, tak bude veselo. Nakonec SAA celou základnu vyklidila, protože v území obklíčeném povstalci se nedala bránit.ISIL si vytvořil kompaktní území propojené s Irákem, kde se navíc nachází i zásoby ropy a bohatá údolí jako Deir ez Zor. Západ to chce vzít jako záminku pro intervenci v Sýrii, což asi půjde těžko, vzhledem k přítomnosti ruské flotily ve Středozemním moři. Pro Sýrii strategicky o moc nejde. Mají jiné úkoly než držet za každou cenu izolované základny pro parádu. Tato oblast se musí dobývat vesnice od vesnici nebo dům od domu. Viz pohoří Kalamún.

2. Pohoří Kalamún je prakticky vyčištěno

Klíčová zpráva proběhla v polovině července. Hizballáh ovládl kompletní přechody na libanonské straně, kde má vlastní obyvatele a vesnice. Tím drží celou hranici se Sýrií na libanonské i syrské straně. Území dobyté nedávno bylo zužováno terorem a partyzánskou válkou islamistů z hor. Viz křesťanské městečko Malúla, které bylo osvobozeno SAA a pak znovu kompletně vydrancováno islamisty z hor při jednom nájezdu. SAA předala tuto oblast Hizballáhu, který ji ve svém vlastním zájmu kompletně čistí od převážně zahraničních povstalců. Tím se Hizballáh stal hlavní vojenskou silou v Libanonu.Taktiku SAA a Hizballáhu při čištění území (mimochodem, stejný výraz používá kyjevská junta při dobývání měst s ukrajinským obyvatelstvem) vidíte na obrázku. Pohoří Kalamún je vysoké a velké zhruba jako Tatry. Bylo rozděleno za 7 sektorů, v nichž jsou povstalci obklíčeni a postupně vystříleni nebo musí utéct do jiných oblastí kontrolovaných islamisty.

3. Aleppo a oblast Hama

Zde zuří boj už od roku 2012, viz heslo. Původně držela SAA ve městě jen několik vybraných oblastí, dnes je situace přesně opačná. Vyčerpaným povstalcům hrozí po 3 letech bojů úplné obklíčení a pád města.Na mapě vidíte na souběhu zelených šipek nahoře poslední baštu opoziční FSA, čili zbytek domácích povstalců, kteří ztrácejí poslední důležitou frontu, kterou drželi. Zbytek povstalců už jsou většinou islamisté z cizích zemí, teroristé a placení žoldnéři zeměmi Perského zálivu a vojensky podporovaní Západem. Pokud FSA ztratí zásobování města, pak padne, a to je dnes prakticky jisté. Islamisté jsou uzavřeni uvnitř města a jejich situace je hodně špatná. Hlavně poté, co SAA dobyla část centrální věznice (viz nahoře body 1 a 2), a tím islamisty uzamčela v Aleppu a odřízla od velké části zásobovacích tras. Nyní zbývá město rozdělit na dva sektory a vyčistit od převážně zahraničních teroristů. Tím se uzavře se kapsa obklíčení a v tomto městě konečně skončí tříleté obléhání a masakry.

4. Damašek

Zde je to jasné, SAA jednoznačně vyhrává. A co je důležité: domácí povstalci obklíčení v některých oblastech složili zbraně, podepsali s vládou dohodu o příměří a mnozí z nich dokonce nastoupili do SAA a bojují proti cizím teroristům a islamistům. Ale podívejme se nejprve na hřbitov tisícovky obětí plynového útoku ve Východní Ghuttě, žen a dětí. Útok nebyl po zrušení obvinění proti Asadovi už nikdy vyšetřen. Viz heslo "sarin" a "východní Ghutta". Stejný osud nejspíš čeká sestřelený let MH17 na Ukrajině, pokud si to Rusové nepohlídají. Západ už podepsal mlčenlivost, viz dokument o oficiálním vyšetřování, který má zůstat tajný, dokud si to jedna strana (tj. i Ukrajina) bude přát. Takže mrtví po útoku sarinem jsou tady.


Západ na ně kašle, po smrti "bez Asada" už ztratili propagandistickou hodnotu. Roční výročí jejich smrti už žádná západní média nepřipomněla, není co oslavovat. Vyšetřovat se nebude, vše nasvědčuje tomu, že útok provedli samotní povstalci. Vyšetřování skočilo, zapomeňte. A nyní k mapě bojů.Sami vidíte podle izolovaných zelených plošek uvnitř města, že v Damašku je prakticky dobojováno. Jsou osvobozeny velké části starého Damašku jako Džobar a Barzach, které vypadají děsně, protože zde se bojovalo dům od domu a staleté domy mají zdi tlusté i jeden metr. Boje pokračují v již izolovaném Džobaru a ve východní Ghuttě a na trasách přilehlých k letišti. Obklíčené jednotky se postupně vzdávají a podepisují kapitulaci výměnou za beztrestnost, pokud nespáchaly dokázané zločiny proti civilnímu obyvatelstvu. Na závěr se podívejte, jak vypadá osvobozené centrum starého Homsu.


Západ se na zpustošení tohoto města aktivně podílel vyzbrojováním cizích povstalců a teroristů. Stejně dnes vypadají vesnice na Ukrajině při hranicích s Ruskem, které rozbombardovala kyjevská junta i s civilními obyvateli. A ta dnes vládne na hranicích bohaté západní Evropy.