Národní týden manželství (NTM) již pár dní probíhá, viz české stránky. V tomto roce, 2014, je jeho týdnem 10.-16. únor. Je zvláštní a smutné, že česká vláda NTM nijak nepodporuje, nevede veřejné diskuse, nemá zájem podpořit českou rodinu.

1. Vznik NTM

Datem vzniku NTM je rok 1996 a místem Velká Británie. S touto myšlenkou a skutečnými činy přišel Richard Kane jako ředitel tohoto projektu.


Proč Národní týden manželství? Odpověď můžeme říci samotným mottem a citací ze stránek NTM: „Motto: Ohromné maličkosti: Malé kroky k velkým vztahům.“ Jeden dobře známý spisovatel to vyjádřil následovně.

Franz Kafka wrote:
„Oženit se, založit rodinu, přijmout všechny děti, jež přijdou, zachovat je na tomto nejistém světě a dokonce, bude-li to možné, je trochu vést, to je podle mého přesvědčení nejzazší meta, jíž může člověk dosáhnout.

Cíle NTM jsou následující:

  • posílit vztahy v manželství a zvýraznit potřebu zabývat se otázkou vztahových dovedností jako předpokladů dobrého manželství;
  • motivovat laickou a odbornou veřejnost, média i veřejně známé osobnosti, aby alespoň jednou za rok podpořili důležitost manželství;
  • propagovat programy i iniciativy zaměřené na rozvoj manželských vztahů v České republice.

2. Mlčení partají a vlády

Je nanejvýš pozoruhodné, že ani jedna z politických stran u nás – ČSSD, hnutí ANO, KDU-ČSL, KSČM, TOP 09, ODS, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, Česká pirátská strana, Strana zelených… se k NTM veřejně nepřihlásily. A pokud ano, jejich aktivity jsou neviditelné. Na rozdíl od české vlády, podporu NTM vyjadřuje ve Velké Británii samotný ministerský předseda Tony Blair. A co je ještě zvláštnější (pro jiné již bohužel ne), že tento rok se k NTM nevyjádřila ani „nejdůvěryhodnější zpravodajský web“ ČT24. Po zadání termínu NTM do vyhledávače na www stránkách ČT 24 vyskočí jako první odkaz k tomuto tématu 14. únor 2011.

Tiskovou zprávu k NTM, která je zde, vydalo alespoň MPSV. Aktivně se NTM zabývá prozatím křesťanský web www.signaly.cz. Každý politik s trochou rozumu ví, kolik financí stojí stát rozpad manželství, rozpad rodiny. A že nejvíce trpícím je dítě, které do dospělosti a společenských vztahů přichází již zraněné. Přesto vláda nic nedělá, jen mlčí. Můžeme se jen domnívat, co tímto politikové sledují. Zda chtějí politici českou rodinu a manželství již nadobro odstranit a docílit nějakých svých skrytých cílů.