List Le Monde a další světové deníky sdružené v rámci ICIJ jsou zapojeny do vyšetřování aféry Offshore-leaks - globálního praní špinavých peněz přes daňové ráje. Tuto aféru systematicky sledujeme celý rok. Na rozdíl od českého závislého a nezávislého tisku se nám zdá, že trvale krást miliardy z daní je větší zločin než krást slepice. Zhruba třetina světového bohatství prochází daňovými ráji, kde si za 500 dolarů zřídíte účet, anonymní společnost, nebo hned stovky najednou. A zde ihned ukryjete nezdaněné peníze skrze síť nastrčených společností. Vlády léta dělaly, že o ničem nevědí, až do odhalení aféry Offshore-Leaks.

Všichni se těšíme, až budeme moci prohledávat vlastnické struktury českých off-shore firem stejně snadno, jako to dělá žurnalistka ICIJ na tomto videu.


Celkový rozsah vyšetřování a způsob jeho provádění najdete v článku Vyšetřování osob a firem zapletených do aféry Offshore-Leaks. U nás to nikoho nezajímá, protože vždy bylo snadnější okrádat chudé než bohaté a mocné. Proto jsme připravili základní podklady pro případnou petici občanských aktivit, ale ani ty to nezajímá. Viz článek a připravené body petice: Pro české aktivisty: Je načase jednat v aféře Offshore-Leaks! Ale je hezké, že pár našich čtenářů si na článek kliklo, takže celá práce nepřišla úplně nazmar.

Čína, velká země a obrovské úniky

Nyní konečně došlo v rámci vyšetřování i na Číňany. Každý ví, že v těchto zemích není kultura placení daní stejná jako v Evropě a vytvořené bohatství se považuje za vlastní. Proto nijak neudivuje, že asi 20.000 Číňanů z kontinentální Číny či Hongkongu vyváží do daňových rájů neuvěřitelné bohatství. Vyšetřovatelé ICIJ si dali práci a sestavili studii zaměřenou především na čínské komunistické funkcionáře a na jejich rozmazlené a dnes již téměř miliardářské děti. Tento článek v Le Mondu ukazuje jména, uložené sumy a místa v daňových rájích, kam špinavé peníze přišly. Deník již ve starším článku zveřejnil, jak se francouzské banky jako Paribas podílejí na praní čínských peněz.


Systém skrývání skutečných majitelů kont je doveden téměř k dokonalosti. Kromě oficiální banky Paribas a její pobočky v Hongkongu se na něm podílejí nastrčené společnosti ve dvou daňových rájích, které jsou kryté jinou společností v Jersey, což je další daňový ráj přímo v Evropě. A další dodatečné krytí zajišťují švýcarské banky a celý systém jednak fiktivních a jednak nastrčených prostředníků na daňových rájích. Jejich úlohou je zakrýt skutečné majitele kont.

Po bankovních loupežích centrálních bank patří tato daňová loupež k největším loupežím v dějinách. A české jedno procento si to zařídilo v tisku a ve společnosti tak, že se o tom vůbec nemluví. Uvidíme, jak zareagují čínské vyšetřovací úřady na nová odhalení.