"Když držíte kladivo, tak už jen hledáte, co čeho praštit". Tento výrok přesně vystihuje smysl článku věnovaného analýze privátních městských armád v USA. Není žádnou novinkou, že v USA probíhá postupná militarizace v různých oblastech. Více než 40 % občanů žije v trvalé chudobě a nyní přes milión z nich ztratilo nárok na potravinové dávky. To už samo od sebe představuje důvod ke znepokojení. K tomu přidejme milióny volně nošených zbraní a přítomnost občanských milicí, jejichž členové žijí zcela mimo realitu. Mnozí z nich jsou upřímně přesvědčeni, že Washington ovládli ufóni a federální vláda je pouze jich nastrčená loutka. Pokud se podíváme na politiku Obamy v případě odposlechů, tak se milicionáři z lesů ani tak moc nemýlí. Navíc Pentagon připravuje armádní jednotky na vojenské zásahy v amerických městech. Drony dostaly povolení sledovat města USA stejně jako v Afghánistánu nebo Jemenu. Rozdíl je v tom, že zatím nezabíjejí svatebčany na hostině jako v těchto zemích.

Velkoměsta v USA se připojují k tomuto militaristickému trendu. Místo aby investovala milióny z daní do školství a do sociální pomoci či prevenci, pomáhají těmito dolary svým kamarádům, bohatým kontraktorům v armádě. Nyní již odvolený starosta New Yorku, miliardář Bloomberg, se před volební porážkou vychloubal, že velí sedmé největší armádě na světě. To je trochu ujeté, protože 7. největší armádu má Rusko (350.000 až 400.000 vojáků), ale jen New York má 33.000 policistů všeho druhu. A jejich speciální oddíly jsou vyzbrojeny stejně jako SWAT nebo protiteroristické jednotky. Důvod nasazení? Například členové hnutí Democracy Now! nebo Occupy Wall Street.

Doufejme, že nově zvolený demokratický starosta De Blasio, jehož žena je přímo činná v aktivistických hnutích, změní tento neblahý trend. Viz článek Průlom aktivistických demokratů v New Yorku. A nejde jen o privátní městské armády financované z daňových rozpočtů velkých měst. V bohatých čtvrtích roste obava o bezpečnost a stoupá počet ochranek, které stále více zaměstnávají bývalé vojáky, policisty a členy ozbrojené domobrany. Rostoucí počet nevinně zastřelených typu mladíka Martina Trayvona ukazuje zvýšenou agresivitu těchto privátně placených milicí.

Mnozí bezpečnostní analytikové upozorňují, že při zavedení těchto postupů a jednotek se zásadně změní názor lidí na policii. Jestliže nyní jsou občané spíše naklonění s policií spolupracovat, brzy se může stát, že ji budou vidět jako svého nepřítele. Pak jsme ovšem ve scénáři současných filmových kasových trháků z Hollywoodu, které tuto dobu již předpovídají. Z války proti terorismu se stane válka proti vlastním občanům, kteří jsou tak jako tak již masově odposloucháváni. Čili vláda je už nyní pokládá za potencionální teroristy.