Američtí soudci nevědí, zda je soukromí občanů lidským právem, a tak hackeři a programátoři vyrážejí do protiútoku. Dohady o tom, zda je hromadné sledování občanů NSA a tajnými službami v souladu s dodržováním lidských práv, nabírají na síle. Američtí soudci v tom nemají evidentně jasno. V pátek byla uveřejněna v New Yorku zpráva soudce Wiliama Pauleyeho, která odůvodňuje na 54 stránkách textu, že je v zájmu boje proti terorismu, abychom byli sledování globálně všichni. Soudce odůvodňuje toto stanovisko selháním tajných služeb 11. září 2001, které „nebyly schopny“ zabránit teroristickému útoku kvůli tomu, že se nedostaly údajně k informacím, na které by jistě při komplexním globálním sledování všech narazily. Proti němu stojí názor jiného soudce z Washingtonu, Richarda Leona, který označil celý projekt NSA za protiústavní. Článek najdete anglicky zde, protože o jeho rozhodnutí už naše proamerická média nepsala. Rozhodnout tak bude muset Nejvyšší soud Spojených států amerických.

Nechejme stranou věrohodnost průběhu událostí ze září 2001, které uvedly do pohybu válečnou mašinerii po celém světě a jemuž předcházelo dílko profesora Huntingtona „Střet civilizací“. Přemýšlejme v klidu o tom, co s touto ostudnou praxí každý z nás může udělat. Minimálně můžeme podepsat tuto petici, která existuje i v české verzi, stačí kliknout na odkaz.Jistěže se můžeme „odpojit“ a vrátit se do doby kamenné. Ale to bychom my na E-republice museli zavřít krám. Zatím tak učinit nehodláme, protože internet je stejně tak nástrojem odposlechu, jako svobodné komunikace. Záleží jen na nás, co svou prací, elánem a financemi podpoříme.

Potěšitelné je, že se mladí rozhodně nehodlají vzdát. Edward Snowden bohužel nejspíš nedostane za svou statečnost Nobelovu cenu za mír kvůli zkorumpovanému výboru. Ten naopak tuto cenu uděluje těm, kteří nechávají zabíjet civilisty z dronů. Snowdenova odvaha vyjít s pravdou na denní světlo je povzbuzením pro další mladé muže a ženy, aby se orwellovskému plánu na ovládnutí planety postavili. Do pondělí probíhá v Hamburgu již 30. setkání hackerů a programátorů pod názvem "Chaos Communication Congres" (30C3). Livestream přímo z Hamburku máte zde.


Jako účastníci kongresu zvolili za letošní motto větu „Nenacházíme slov“ a vysvětlili ji následovně.

30C3/2013 wrote:
Události, jejichž jsme svědkem, se zdají být okopírovány z nějakého špatného hollywoodského filmu. Je to hodně špatné probuzení ze snu. Hackeři se tedy musí vzpomenout na své schopnosti a vybudovat svobodný internet pro svobodné občany, do kterého nebudou moci vlády nijak zasahovat.


Tim Pritlove vyzval přítomné, aby se pustili do práce na novém internetu. Přijatou peticí vyzývají počítačoví experti k celoplanetárním protestům. Privátní sféra musí být lidským právem!

Zdroj článku zde.