Zdá se, že to, čeho jsme se obávali při schvalování vzniku fondu na záchranu eura jménem ESM a o čem píšeme kriticky celý rok, se začíná stávat realitou. Viz článek Tiskaři nekrytých peněz vytvořili celosvětový kartel.

1. Evropský záchranný fond je tunelem na střadatele

Fond ESM a Evropská komise chtějí rozhodovat o existenci a neexistenci dnešních a budoucích bank. Německé hospodářské weby píší, že jde o „neo-socialistický model“. Co je ovšem "socialistického" na tom, když se většině seberou peníze? ESM chce mít přímý přístup k daním, vybraných v jednotlivých státech a rozhodovat, koho bude zachraňovat a koho ne. Viz článek ECB ukončila hru na demokracii.

Naše obavy ohledně ESM se potvrzují. Jde o nástroj, jak zlikvidovat nedemokratickou cestou i ten malý kousek suverenity, který zemím EU ještě zůstal. Diktatura prostřednictvím peněz se blíží krůček po krůčku, přesně, jak se vyjádřil Jean Claude Juncker ve své památné větě:

J. C. Juncker wrote:
Když je stav kritický, je v politice potřeba lhát. Víc integrace lze dosáhnout pouze za krize.


Vždyť nikdo vlastně ohledně ESM moc neprotestoval. Tým Schäuble, Asmussen, Draghi, Lagarde a další, kteří nejsou vidět, mají jasno. Platit budou ti, kteří haldu dluhů nevytvořili.

2. Uměle vytvořené dluhy ničí teď už další generace

Proč by banky neposkytovaly státům ochotně úvěry, když jsou peníze tak levné a neexistuje žádné pravidlo pro státní bankrot v Evropě? Navíc zájmy bank jsou pro politiky prioritou číslo jedna, nikoliv zájem občanů. Ten už v EU téměř nikoho nezajímá a od vypuknutí finanční krize 2008 politikové zájmy občanů otevřeně zrazují. Máme se snad radovat z levnějšího roamingu, když na druhé straně budou odčerpány ze státních rozpočtů miliardy, které budou chybět ve zdravotnictví, školství, důchodech, investicích státu?

Bojová linie nevede mezi bankami a státy, nýbrž mezi uskupením státy a banky versus občané. V každém případě tyto haldy uměle vyrobených dluhů budou platit příští generace. Z hlediska ekonomie jde o šílený podnik.

3. Kdo za to v EU může?

První ligu jistě hrají hoši od Goldman Sachs, kteří ovládají centrální bankovnictví v EU. Druhá liga je bezesporu tým "Wolfgang Schäuble a Jörg Asmussen". Ten první je horkým kandidátem na prezidenta ESM. Navenek se Schäuble tváří jako upejpavá slečinka, která se nechá prosit. Nezávislí ekonomové a analytici o něm říkají, že je nejnebezpečnějším mužem Evropy. Tento muž nedělal 40 let nic jiného než politiku. Z životopisu na wikipedii si o něm lze přečít i mezi řádky leccos zajímavého. Jörga Asmussena si necháme na příště. Jaký je Schäubleho plán pro Evropu?

Wolfgang Schäuble wrote:
Co děláme nyní s fiskálním paktem, je pouze krátkodobý krok kvůli měně. Ve velkém kontextu potřebujeme politickou unii. Existuje časově omezená doba, kdy musíme zvládnout nervozitu finančních trhů.


Deník New York Times se k tomu vyjádřil sarkasticky následně ve smyslu, že „Schäuble neklidné trhy nevnímá jako překážku, nýbrž jako nutnost“. Protože sám dodal deníku munici slovy: „Můžeme dosáhnout politické unie, když budeme mít krizi“.

V době, kdy probíhalo přes víkend vyvlastňování kyperských učitelů, klempířů, truhlářů a žen v domácnosti, lidí, kteří měli malé živnosti a spořili si na důchod, v televizi ZDF s ledovým výrazem ve tváří sdělil divákům následující bombu:

Wolfgang Schäuble wrote:
Bankovní vklady jsou velice citlivou věcí, proto se podobné praktiky provádějí o víkendu.


Jak to na Kypru vypadalo v praxi, k tomu viz článek Kypr: krach státu v reálu. Tento matador, který důležité programové věci vyjádří ledabyle v jednoduché větě, je geniálním inženýrem politiky a perfektním technokratem. Fakticky je mužem číslo 2 v Evropské unii a pro Kohla dělal sjednocení Německa: „Když je politická vůle, peníze se vždycky najdou“. Sedm let měla platit solidární daňová přirážka, jak Schäuble svatosvatě sliboval. Už platí 21 let. Ve východních spolkových zemích mělo díky ní hospodářství vzkvétat, místo toho zde vládne největší nezaměstnanost. V roce 2013 Meklenbursko-Pomořansko 13,7 %, ale Baden-Württembersko 4,3 %. Je vidět, že transfery fungují a transferové hospodářství tohoto typu budou i modelem pro Spojené státy evropské, sjednocené do politické unie. Schäuble není nejnebezpečnější muž Evropy kvůli svému cynismu, ale kvůli naprosté neznalosti reality. Je něco jako Václav Klaus v německém vydání. Skutečný svět podle jeho představ "dobře" funguje, když jsou porušovány zákony a když se netrestají selhání a lež.

Přechodné období, o kterém Schäuble hovořil v rozhovoru s New York Times, skončilo. Potřebné instituce jsou připraveny. Cesta k politické nedemokratické unii je otevřená. Viz články Bankovní únos Evropy II. Otázkou je, zda radost, kterou měl Wolfgang Schäuble a CDU kruhy z podařené víkendové akce na Kypru, jež otevřela novou kapitolu dějin EU, nebyla předčasná.

Zdroj: DWN.de