Síť zemědělců, inženýrů a příznivců a společně vytváří Global Village Construction Set (GVCS). Je to modulární, nízkonákladová, vysoce výkonná platforma, která umožňuje snadnou výrobu padesáti různých průmyslových strojů, které jsou potřeba k vybudování malé, udržitelné civilizace s moderním komfortem.

Proč se do něčeho tak bláznivého ti lidé vůbec pustili?

Marcin Jakubowski wrote:
Řeknu vám jeden příběh. Když jsem se blížil ke třicítce, dokončil jsem titul Ph.D. z fúzní energie a zjistil jsem, že jsem k ničemu. Neměl jsem žádné praktické dovednosti. Život mi nabízel možnosti a já je bral. Asi se to dá nazvat jako konzumní způsob života. Tak jsem založil farmu v Missouri a učil se hospodařit na farmě. Koupil jsem traktor a ten se rozbil … zaplatil jsem za opravu a pak se to rozbilo znova. A krátce na to jsem byl zruinovaný i já.


Marcin Jakubowski založil skupinu, která se jmenuje Open Source Ecology. Společně určili na padesát nejdůležitějších strojů, které jsou podle jejich mínění zásadní pro moderní život. Jsou to věci jako traktory, pekárny na chleba, stroje na výrobu obvodů. Jsou nezbytně potřeba k vybudování malé, udržitelné civilizace s moderním komfortem. Skupina začala vytvářet open source DIY (udělej si sám) verze, které si za pakatel může vyrobit a udržovat kdokoliv. Říkají tomu Global Village Construction Set (GVCS) - Stavební Sada Globální Vesnice.


Marcin Jakubowski se narodil v Polsku, ale teď bydlí v USA. Jeho reakce na stav světa, ve kterém žije, je jak z dob osídlování Divokého západu. Má pro to svoje důvody. Ten zásadní je jeho farma v Missouri a jeho podnikatelská zkušenost. Tak začala skupina vytvářet open source DIY (udělej si sám) verze, které si za pakatel může vyrobit a udržovat kdokoliv.

Zrodila se idea, a pokud je opravdu platná, její důsledky jsou významné. Větší distribuce výrobních prostředků, environmentálně příznivé zásobovací sítě. Jsou zosobněnou součásti kultury „Udělej si sám“. Taková je americká odpověď na uměle vytvořený nedostatek. Posunují se hranice toho, co lze udělat pro lepší svět s technologií open hardware.

Přednášející má svou osobní stránku zde. Video kanál Open Source Ecology umožní nahlédnout na lidi i stroje při práci.

Co může být v hospodářství potřebnější než traktor?

Základem pro práci skupiny je tento repozitář.

Všechno, co skupina dělá, najdete tady. Náš traktor je na tomto seznamu. Jak vidíte, plán je impozantní. Lis na cihly, míchačka na beton, buldozer, bagrovací lžíce - a můžete začít stavět. Lze udělat terénní úpravy i celou hrubou stavbu. Pokud budete stavět obvodové zdivo z nepálené hlíny, máte kompletní základní strojní vybavení. Samozřejmě, že hospodářství i dům potřebují vodu, a tak je na seznamu i vrtná souprava. Ispiraci celé skupiny jde jednoduše shrnut v této jedné větě:

Naší cílem je vytvořit repozitář publikovaných designů tak jasných a kompletních, že jedno jediné DVD poslouží jako instrukce k vybudování civilizace.


Při podrobné prohlídce seznamu uznáte, že to mají opravdu dobře promyšlené. A co je hlavní - mají výsledky. Traktor stavělo v dětství hodně kluků, ale tito kontruktéři a mechanici si tu stavebnici hodně rozšířili a zvětšili. Někomu se to může zdát jako přerostlý Merkur. Nosníkové kontrukční díly tu představu navozují, ale tento koncept se ukazuje jako velmi efektivní.

Z minima maximum, a to dělá i nízkou pořizovací cenu. Traktůrek si prohlédněte na videu. K základnímu stroji je promyšleno i příslušenství, nakladač, bagrovací lžíce, příkopové rypadlo, sekačka, secí stroj a další.

Všechno je v lidech

O tom, jak ta virtuální parta funguje, si můžeme udělat představu z internetu, ale musíme mít na zřeteli, že bez vzájemné důvěry a nakonec i osobních přátelských vazeb by nic takového nemohlo vzniknout. Jeden pracant jménem Chris_Reinhart dělá na několika projektech. Jak to jde, vidíte v jeho pracovním diáři. Dělá na projektu domu a jeho vnitřního zařízení a současně se podílí i na vývoji přílušenství k traktoru. Projektuje rýhovač - příkopové rypadlo, které oceníte při práci na odvodňovací drenáží pozemků. V pracovních záznamech najdete často řádky jako diskuse s profesionálním stavitelem. Bez kontaktu s praxí nic pořádného nejde udělat. Pánové nemají na vývoj mnoho času, a tak jdou cestou postupného zlepšování, získávají zkušeností z práce stroje v různých prostředích. Na vývoji je ten přínos z praxe znát. Parta si o své práci vede blog.

Potřebujete to, tak to postavte!

Řekněme, že začínáte farmařit třeba v USA. Starý traktor, který má už to nejlepší 20 let za sebou, nechcete ani vidět. Na nový za statisíce dolarů nemáte. A právě pro vás je tu stavebnice za cenu více než přijatelnou. V materiálu to podle rozpisu vychází na 6278 USD, k tomu tak týden práce při sestavení:

  • Otevřete stránku Life Trac, na první klik vás nadchne propagační video a seznámíte se s příslušenstvím, které určitě budete potřebovat.
  • CAD soubory z Official repository of OSE design necháte ležet - je to jen pro vývojáře a členy týmu.
  • Rozpis materiálu a přibližné ceny v dolarech (nákup v USA) z Tractor Bill of Materials projděte důkladně, protože toto musíte nakoupit
  • Výrobní a montážní postup Tractor Fabrication Manual je nutností pro sestavení stroje
  • Na práci se dovedu dívat hodiny, ale tady je to nakrátko http://vimeo.com/34187175 - video dvanáctiminutového montážního postupu
  • Výkresy Tractor Fabrication Drawings pro sestavení a dodělání drobností
  • Uživatelským manuálem je toto video, není nad dobrou propagaci


A jste tak za šest až sedm pracovních dnů hotovi, samozřejmě pokud máte v týmu tak 3 osoby a umíte něco dělat. Konstrukční vývoj je tak rychlý, až dokumentace zastarává. A i tak, jak říkají amíci, je to zatraceně dobrý! Jestli ješte máte pochybnosti, tak stránky o firmě vás zaručeně přesvědčí.

Na závěr dejme slovo šéfovi:

Zjistil jsem, že příhodné levné nástroje, které jsem potřeboval na postavení udržitelné farmy a osady, se prostě nevyráběly. Potřeboval jsem nástroje, které by byly pevné, sestavné, vysoce výkonné a optimalizované, levné, vyrobené z lokálních recyklovaných materiálů, které vydrží celý život, nevytvořené pro to, aby zastarávaly. Došlo mi, že je musím sestrojit sám. Tak jsem je udělal, odzkoušel jsem je a zjistil jsem, že se dají průmyslově výrábět i v malém měřítku.


Nezbývá než doufat, že na práci nikdy nezůstane sám. Z vlastní zkušenosti dodám, že se to pak táhne a nebaví to. Na tuto partu se ale dívá dobře, po chvilce si člověk říká, že být trochu mladší snad by to i zkusil.


Zdroj: http://www.ted.com Translated into Czech by Alexander Ferraresi Lieders Reviewed by Lucie Sara Zavodna

Psali jsme:
Co tak nějaký prospěšný zákon pro vidláky?
Alastair Parvin: Architektura od lidí a pro lidi