Dnes vypovídal před parlamentním výborem Alan Rusbridger, šéfredaktor britského prozatím nezávislého deníku The Guardian. Na druhé straně stolu zastupovali státní moc šéf Metropolitan Police Bernard Hogan-Howe a jeho asistent Cressida Dick. Video z celého slyšení výboru máte zde.


Proč došlo na tuto verzi nátlaku? Od června 2013 má tento deník společně s dalšími světovými novinami k dispozici tzv. "Snowdenův kufr" plný zajímavých překvapení. Britský deník je trvale vystaven vládnímu nátlaku, protože v této a v jiných záležitostech je Britské království prakticky vazalem USA. První kontakty vlády se zástupci redakce se konaly už v červnu. Vládní činitelé dali novinářům agresivní verbální formou najevo, že je třeba celou publikaci okamžitě ukončit. Nestalo se. Opatrný Guardian však začal zveřejňovat tzv. "kopie" dokumentů, které už vyšly jinde v nezávislém tisku. A hlavní redaktor odpovědný za publikaci, Glenn Greenwald pro jistotu opustil redakci. Publikace článků běží po celém světě dál, viz heslo "Edward Snowden".

Vyšetřování listu v parlamentu vzbudilo velkou nevoli mezi slušnými médii i na druhé straně Atlantiku. Novinář Carl Bernstein se proslavil roku 1974 publikací aféry Watergate, které způsobila demisi presidenta Nixona. Bernstein napsal otevřené prohlášení, v němž odsuzuje parlamentní vyšetřování novin Guardian.

Carl Bernstein wrote:
Jde o pokus z nejvyšších míst, jak odlákat pozornost od politiky a od tajnůstkaření vlád v USA a ve Velké Británii, a jak jej zaměřit na jednání novinářů.

Výzvu podobného znění poslali na britskou vládu také zástupci velkých světových deníků. Považují za kontraproduktivní fakt, že se vlády ohánějí hrozbou terorismu a vnitřní bezpečnosti, a přitom chtějí cíleně zlikvidovat svobodu tisku.

Přejme deníku a jeho personálu pokojnou práci. V kufru má na zveřejnění kolem 58.000 dokumentů. A světový tisk včetně Guardianu prozatím zveřejnil zhruba 1 % z celkového obsahu kufru. Během výslechu zazněla odpověď hodná slušného žurnalisty na hrozby státní moci: "Nenecháme se vydírat, ale při zveřejňování Snowdenových dokumentů budeme jednat prozíravě."