Právě jsme zveřejnili článek Wikileaks zveřenil utajované znění Transatlantické dohody EU-USA, proto musíme vzpomenout osud jedné z klíčových postav občanské statečnosti. Hacker Jeremy Hammond zveřejnil čachry žoldnéřské a tzv. "strategické" organizace Stratfor napojené na CIA. Nyní dostal na zveřejnění těchto dokumentů na webu celkem 10 let federálního vězení, což byl maximálně možný trest. Dokumenty týkající se utajených manipulací Stratforu zveřejnily Anonymous na svých stránkách.

Klíčová odhalení se týkala zejména fízlování aktivistů, které má na seznamu "extrémistů" každý vládní úředník typu našeho Kubiceho. Vlády v zemích, kde dosud vládne právní systém, nemohou své politicky aktivní občany špehovat přímo, pokud nejde o fízlování telefonů a webů. Proto obejdou zákon tím, že si na tuto špinavou práci najmou různé "neutrální" organizace typu Stratforu. Ty fízlují pod pláštíkem "nezávislých analýz", které z daní občanů štědře platí příslušná vláda.

Stratfor fízloval v USA zejména aktivisty hnutí Occupy Wall Street. Viz článek První volební úspěch hnutí Occupy Wall Street. Dnes už nejde jen o fízlování, tyto organizace běžně poskytují i žoldnéřské služby, popřípadě organizují teroristické útoky, viz náš článek o haknutých mailech ohledně Sýrie. K žoldnéřské aktivitě různých firem viz článek Soukromé armády chráněné státy fungují jako planetární piráti.

O Hammondovi jsme psali v článku Anonymous jako šlechetní vlastenci. Klíčovou úlohu v prásknutí Hammonda sehrál dvojitý agent Anonymous s přezdívkou Sabu, kterého rekrutovala FBI. Sabu alias Hector Xavier Monsegur byl již odsouzen za činnost v odbočce Anonymous známou pod zkratkou LulzSec. Tento agent pomohl FBI dopadnout i jiné členy Anonymous působící mimo USA. Zřídil totiž falešný server, který kompletně kontrolovala FBI. Právě tento server použil Jeremy Hammond, který zde zveřejnil materiály privátní špionážní agentury Stratfor.

Je dobré si uvědomit, že Anonymous zveřejněním předběžné smlouvy TTP pravděpodobně spáchali trestný čin, ale v našem výsostném občanském zájmu. Proto potřebujeme statečné lidi jako byl Hammond, Snowden nebo již odsouzený Manning. Kam jsme to v demokracii dopracovali...