Letošní World Happiness Report za rok 2013 je opravdu zajímavý. Odborníci se shodují v tom, že existuje soubor 6 nejdůležitějších faktorů, které sdílejí ty země, které jsou na tom nejlépe po stránce trvale udržitelného života pro všechny občany. Patří mezi ně vysoký HDP vzhledem k jednotlivci, dlouhá délka života vzhledem k počtu narozených a dále nezkorumpované vedení země.

Letos vyhrálo Dánsko. Důvody? Dánsko vyniká nejen v těchto třech bodech, ale také v ostatních třech parametrech, které jsou důležité na úrovni mezilidských vztahů: smysl pro sociální soudržnost, svoboda ve výběru životního stylu a kultura štědrosti a vzájemného sdílení. A tak se nedivte, že Česko skončilo na 39. místě (skóre 6.290) a s trvalým poklesem za posledních 5 let.

Je zajímavé se podívat, proč se v Dánsku žije nejlépe na světě. Mají totiž státní či veřejno-právní všechno to, co se u nás za poslední dvacetiletí rozkradlo, plus vynikající zdravotnictví a školství. Mateřská dovolená je skoro nejdelší na světě (52 týdnů), protože děti jsou prý důležitější než peníze. Dánsko patří k zemím, kde se největší počet matek vrací zpět do své bývalé práce (79 % matek) a navíc přinášejí do rodinné pokladny skoro 38 % celkového příjmu rodin. Pokud vás zajímá dánský přístup k životu, podívejte se na reportáž z jednoho velmi zajímavého místa, které si občané ubránili proti developerům: Utopie, svoboda? Christiania!


Je to příběh svobodného města a svobodných obyvatel. A dokonce s dobrým koncem, protože se odehrál v nejšťastnější zemi na světě.