O virtuální měně bitcoin píšeme poměrně často. Například před několika dny začal fungovat v Kanadě první bankomat na bitcoiny. Virtuální měna ustála několik přímých útoků amerických úřadů, ale nelze dost dobře zavřít něco, nad čím nemáte přímou kontrolu. A internet už prostě zavřít nelze. V poslední době trhá tato měna rekordy. Poměr k dolaru stoupl o 200 % od začátku roku úměrně s debaklem této světové měny a hospodářské politiky USA. Viz naše analýzy a ekonomické články. Co je mnohem důležité, nepřetržitě stoupá počet uskutečněných transakcí. Podívejte se na tento graf od zavedení měny.



V grafu je jasně vidět, že nedávné represivní zásahy proti burzovním operátorům s touto měnou, viz (Zátah na Liberty Reserve je útokem proti virtuální měně Bitcoin), nemohly zastavit vzestup této měny, či spíše způsobu směny. Podívejme se na tři způsoby, jak může být bitcoin užitečný.

1. Bitcoin je pro normální lidi

Příkladem je Argentina, kde vláda zastavila během bankovní krize obchodování s dolary. Protože však nelze zastavit internet a používaní mobilů, operace v bitcoinech běžela dál a tato měna je směnitelná za jakoukoliv jinou. Stejně tak dnes začali používat bitcoiny indiánské komunity v zemích Jižní Ameriky. V pralese banku nepotřebujete, jen konto pro převody a záznamy obchodů. To všechno lze vyřizovat ze starého mobilu a zvládne to každý průměrně vzdělaný indián. Jen chytrý Čech se nechá stále okrádat bankou.

Tato měna funguje pouze v rámci směny, což ideálně vyhovuje lokálním komunitám, které produkují proto, aby mohly v klidu žít a věnovat se jiným, mnohem rozumnějším a mnohem důležitějším věcem. Navíc jsou tito lidé zvyklí kolektivně pracovat celý život a naspořené peníze na zajištění pro stáří nepotřebují, mají přece děti, a ty pak mají zase děti. K účelu směny bitcoin slouží jedinečně, viz rozhovor s jedním z jeho tvůrců (Bitcoin ohrožuje finanční monopoly, posiluje svobodu slova).

2. Bitcoin není pro blbce a je to tak dobře, zatím

Mike Hearn je mladý ajťák z Googlu, který věnoval vývoji bitcoinu hodně svého profesionálního času. Jeho kolega Bennett Hoffman zase opustil Microsoft, aby mohl vyvíjet konkurenční Buttercoin. Oba tito odborníci tvrdí dvě věci. Za prvé, systém obchodování a "výroby" měny je stabilní a dobře zabezpečený. Za druhé, problémem zůstávají tzv. "peněženky", špatně chráněná rozhraní pro platby a následné série připojení a zpracování. To vše ovšem nepatří k jádru systému. Práce s touto měnou proto vyžaduje určitou základní zručnost, a zatím není pro duchem mladé prababičky, které už klidně a vesele klikají myší. Tento stav jistě nějakou dobu zůstane, komunita virtuálním měn a směn musí dořešit mnohé problémy.

3. Bitcoinu může prospět státní regulace

Mluvčí "centrální banky" bitcoinistů (bitcoinfoundation.org) jasně řekli, že jim státní regulace nevadí. Problém praní špinavých peněz, nelegálních obchodů, daní atd. je základní věcí státu a bitcoin funguje jako každý jiný směnný prostředek. Čím více racionality a základních pravidel bude kolem této měny fungovat, tím větší důvěru k ní rozumné státy budou mít. A těch je Latinské Americe dost a neustále o nich píšeme. Slovem "rozumný" nemyslíme stát, který ovládají banksteři a jimi uplacené či zmanipulované vlády. V tomto smyslu půjde bitcoin stejnou cestou jako web, kde také vznikla křehká rovnováha mezi svobodou slova a cenzurou danou základními ohledy k právům druhých.