Pravicové bavorské deníky snad poprvé zveřejnily kritiku německých energetických koncernů, viz tento článek. Vadí jim, že koncerny začaly vydírat vládu energetickým blackoutem kvůli obnovitelným zdrojům elektřiny. Co je u nás běžná ideologická praxe ČEZka, to se v Německu stalo velkým otazníkem.

Důvod paniky koncernů jako RWE a E.ON je úplně jednoduchý. Srážka obnovitelných a fosilních zdrojů energie má první oběti a těmi jsou uhelné elektrárny. Máme úterní poledne a Německo potřebuje svých 72.000 megawattů a má zapojeno zhruba 100 velkých elektráren. Jenže polovinu těchto zdrojů už tvoří obnovitelné zdroje a jaderné elektrárny. Viz článek Německo zapojuje největší větrné parky do sítě. Němci už často nepotřebují ve všední dny ani gram uhlí k výrobě elektřiny. Kombinace ohromné spousty alternativních zdrojů a inteligentního šetření přináší výsledky. A pokud je špičková energie třeba, buď se nakoupí venku za nižší cenu než produkují uhelky, nebo se zapnou vodní elektrárny. Viz článek Proč nás Temelín zničí.

Ekoproud je ve skutečnosti stále lacinější a uhelné elektrárny už jsou mimo konkurenci. Výkon větrníků navíc naroste desetinásobně v průběhu několika let, protože se přifázují do sítě další parky v Severním moři. Jistěže je tento proud nyní dotovaný, ale dotace se budou postupně snižovat podle růstu rentability. Německo není české podnikání se solárem, viz článek Skrytá tvář solárního byznysu. Náklady vložené do stavby větrných parků budou zpět zhruba za 10 let, pak bude mít Německo tento proud fakticky zadarmo. Viz článek Proč nás Temelín zničí.

Navíc od příštího roku má v rámci EU vzniknout jednotná energetická burza. To ovšem znamená, že cenu elektřiny bude určovat z velké části nabídka a poptávka, nikoliv vlády a jejich vyhlášky jako dosud. Další důvod, proč nás Temelín zničí stejně, jako nyní padly uhelné elektrárny v Německu. Bakala to věděl, vybral ze svých dolů peníze a zmizel z podnikatelské scény. Vláda u sousedů pouze rozhodne o tom, které uhelky zůstanou jako záložní zdroje pro konsolidaci celé sítě. Zbytek půjde do věčných lovišť, stejně jako další relikty průmyslové revoluce 19. a 20. století. Viz článek Proč nás Temelín zničí.