Celou mizérii, kterou my ovšem velmi dobře známe z privatizace našich luhů a hájů, předvádí Dr. Paul Craig Roberts na privatizaci britské pošty Royal Mail za vlády nynějšího premiéra Davida Camerona. Ministerský předseda označil toto plundrování za „lidový kapitalismus,“ ačkoliv se britská veřejnost vyslovila proti předání pošty soukromému subjektu, orientovanému na zisk.

Paul Craig Roberts wrote:
Není to ještě dlouho, co proti sobě stáli dva nesmiřitelní protivníci: vlády a příznivci liberálního trhu. To se ale změnilo. Protože už v privátní ekonomice není vcelku co vykrást, obrátili finanční gangsteři nyní svou pozornost k veřejnému sektoru a obsluhují se díky propagandě a pod záminkou nezbytnosti privatizace. Vlády se stávají součástí spiknutí poté, co jejich členové poznali, že za vyrabování veřejného vlastnictví budou jejich novými majiteli a dobrodinci odměněni.


Politické kroky britské vlády, které byly občany odmítnuty, ukazují zřetelně, že i ve Velké Británii chybí demokracie. Ona demokracie, kterou pomáhali šířit premiér Blair a Cameron Washingtonu v Afghánistánu, Iráku, Libyi, Sýrii a Íránu pomocí vojenských invazí a tříštivých bomb.

Způsob privatizace britské pošty nemůže českého čtenáře překvapit, neboť na podobnou techniku jsme si již posledních 23 let v Čechách zvykli. Stanovením „správných tržních cen“ byla aktiva Royal Mail oceněna nízko, pochopitelně se to týkalo zejména lukrativních nemovitostí. Tržní cena nemovitostí Royal Mail se pohybuje kolem jedné miliardy liber, ve skutečnosti byly tyto nemovitosti prodány investorovi za 750 miliónů.
Celá privatizace ovšem měla druhý, nikoliv nevýznamný efekt. Ceny akcií firmy, která privatizovala výhodně tento majetek, vylétly okamžitě o 40 % směrem nahoru.

Stejná filosofie teď bude uplatněna v Řecku. Ke chráněným ostrovům se dostanou nyní velké realitní kanceláře, stejně jako že budou privatizovány vodní zdroje a přístavy za nízké ceny.

Totéž lze očekávat v Itálii, bohaté na kulturní paláce, staré vily a ostrovy jako je San Giacomo v benátské laguně.

Paul Craig Roberts wrote:

Západní civilizace, pokud z ní ještě něco zůstane, jde vstříc plnému zhroucení díky ekonomické a politické morálce svých vůdců. Loupení a vykořisťování udávají tón a média se to pokouší zamést pod koberec. Koncept západní civilizace byl redukován na malé pozůstatky: historické artefakty, malebné vesničky ve Francii a Anglii, joie de vivre a dobré jídlo ve Francii a Itálii, architektonické skvosty a klasickou hudbu, na všechno to, co vzniklo dávno před námi.

Wall Streetem dobře připravené a vylepšené kořistnické mechanismy řídí v Americe technologie a programy, které mají celý svět pod stálou kontrolou a získané informace využívají ve svůj prospěch. Ti, kterým se to nelíbí, jsou umlčeni.

Západní civilizace ztratila svou přitažlivost. A když už z ní nezbude nic víc než pouhý stín té dřívější, nikdo ji nebude postrádat, zmizí-li v propadlišti dějin a žumpy korupce bez hranic“.


Celý text Paula Craiga najdete zde.