Senát USA dnes schválil dočasné zrušení dluhového stropu USA a vláda tím dostala možnost doplatit federálním zaměstnancům dlužné platy a na čas může obnovit činnost některých institucí. Následující graf přehledně ukazuje, že Obama ve skutečnosti vyhrál jen další odklad. Republikáni ho budou ničit dál, vláda je pro ně nepřítel jako takový.Škody není jednoduché odhadnout, pohybují se kolem 2 miliard dolarů. Největší dopad mělo zastavení federální pomoci pro sociálně slabé rodiny, především matky s dětmi, které žijí na sociálních dávkách a na potravinové pomoci.

O čem se ale v USA oficiálně vůbec nemluvilo, byl fakt, že zablokování peněz ochromilo činnost klíčové federální instituce dohlížející na bezpečnost zhruba stovky amerických jaderných redaktorů (Nuclear Regulatory Commission). Ze 3.900 zaměstnanců federálního úřadu zůstalo v práci pouze 300 stálých inspektorů. Ostatní zůstali doma a většina reaktorů tím byla bez vládní kontroly.

Veřejnost je znepokojená ze dvou důvodů. Za prvé, k pobřeží USA nyní míří radioaktivita z Fukušimy, která dosáhne americké pobřeží za 3 roky. Ovšem rybáři už teď chytají u pobřeží USA první tuňáky s vysokým obsahem radioaktivity. Za druhé, USA provozuje několik nebezpečných jaderných elektráren, které chce znepokojená veřejnost nechat zavřít. Viz článek Aktivisté v USA dosáhli zavření další atomovky. Neschopnost státu efektivně dohlížet na nukleární bezpečnost země je dalším, dosti nečekaným argumentem pro odpůrce jaderné elektřiny.