Malala Yousafzai, šestnáctiletá kandidátka na letošní Nobelovu cenu míru z Pákistánu a nositelka Sacharovovy ceny Evropské Unie, se stala hrdinkou poté, co přežila kulku do hlavy. Tu jí vpálil útočník Talibánu za to, že přes výhrůžky chodila do školy a jako dívka chtěla vzdělání.

Tato odvážná dívka si nebrala žádné servítky ani při oficiální audienci v Bílém domě. Prezidentovi Obamovi jasně řekla, že by měl okamžitě skončit s útoky drony na země, jako je její rodný Pákistán. Navíc se tato chytrá dívka ani nedala sekundárně zneužít americkou mediální mašinérií. Okamžitě po výstupu z Bílého domu dala interview velkým médiím s tím, že je velmi znepokojena negativními důsledky, které v Pákistánu a Afghánistánu vyvolávají útoky drony. A přitom zopakovala pro AP a BBC věty, které řekla předtím Obamovi v Bílém domě.

Malala Yousafzai wrote:
Vyjádřila jsem své znepokojení nad tím, že dronové útoky podněcují terorismus. Tyto útoky zabíjejí nevinné lidi a vedou k nenávisti mezi lidem Pákistánu. Kdyby se místo financování drohů přešlo ke vzdělání, mělo by to mnohem větší účinek.

Tím celá mediální bublina splaskla a už nebylo o čem mluvit. Kauza nositelky Sacharovovy ceny skončila dříve než začala, včetně českých médií. Oficiální reakce Bílého domu po sebrání střepů byla následující: Malala Yousafzai byla pozvána do Bílého domu jako výraz uznání za její nasazení pro vzdělávání dívek v Pákistánu.


Poznámka redakce:
Nobelova cena míru je jedna z pěti Nobelových cen, která je udělována osobě nebo organizaci (což cenu míru činí výjimečnou), která „vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů“. Na rozdíl od ostatních Nobelových cen ji neuděluje švédská Akademie věd, ale norský Nobelův výbor, jmenovaný norským parlamentem. Letošní cenu dostala Organizace pro zákaz chemických zbraní.