Podívejte se na obsah dopisu, který začali dostávat poštou pracovníci společnosti FIREM dne 20. srpna 2013. Po dopise následovala tříhodinová schůzka odborů, institucí a právního zástupce majitele firmy, kterou se ovšem nic nevyřešilo.

Vážený zaměstnanče, sdělujeme Vám, že nastoupíte po srpnové celozávodní dovolené do práce v závodě Olawa v Polsku dne 2. září 2013, nikoliv 26. Srpna 2013 ve Formigine (Modena).

Těsně před nástupem na srpnovou celozávodní dovolenou si zaměstnanci firmy všimli podezřelé okolnosti. Ćlenové rodiny Pedroni, kteří firmu vlastní, využili letní dovolenou k tomu, aby tajně demontovali fabriku a odvezli stroje a materiál do Polska.

„Jste hanbou Itálie! Dejte nám naše mzdy! Zruinovali jste 40 rodin. Když se odsud plížíte pryč jako zloději, tak ukazujete jenom, že ve vás není žádná lidskost,“ stojí na plakátě před bránou firmy.

Polská Olawa u Varšavy se nachází 1300 kilometrů od Modeny. Podnikatel odůvodňuje svůj krok rostoucí daňovou zátěží v Itálii. Pracovníci firmy stanují již jeden a půl týdne před firmou a brání odjezdu posledního kamionu. Víc už tu nezůstalo, informuje list Unitá.

Mnoho místních politiků dělá, že to nevidí. Starosta městečka Formigine se vyjádřil ve smyslu, že jde obecně o špatný stav ekonomiky v Itálii. Podnikatel by měl mít podle něj právo rozhodovat se svobodně. Podnik má ale i sociální funkci.

Zaměstnanci vzkazují: „Nebojujeme jenom za sebe, ale chceme zabránit, aby se naše firma stala inspirací pro celou Itálii“.

Zdroj: unita.it