Politická aktivita Juliána Assangeho nastartovala do nové fáze. Assange oznámil vznik politické strany WikiLeaks Party, která nastoupí do příštích parlamentních voleb v Austrálii. Švédský aktivista chce vstoupit do politického boje. Po svém boku bude mít Johna Shiptona, iniciátora a zakladatele WikiLeaks.

V rozhovoru uveřejněném v časopise Il Venerdí, který s ním vedl Stefano Vergine, Shipton neskrývá svůj obdiv k Beppe Grillemu a Hnutí 5 hvězd, které úspěšně funguje v Itálii.

Nejsem multimilionář, ani komik. Ale pozoroval jsem, co Grillo dokázal v Itálii. On a Roberto Casaleggio ukázali, že lze vymyslet účinnou mediální strategii i bez kapitálu.


Zakladatelé strany nyní řeší strategii a částečně se inspirují italským hnutím "cvrčků".

Na začátku jsme přišli s kampaní, která měla za úkol získat 700 tisíc dolarů. Původně jsme chtěli začít vydávat noviny a rozjet televizi. Na příkladu Hnutí 5 hvězd jsme pochopili, že můžeme dělat i něco jiného. Jistě, my nemáme osobnost typu Grilla. Nemůžeme jako on říct „jděte do pr…“.


Australská společnost není stejná jako ta italská. Julian Assange je rodilý Australan, proto kandiduje do zdejšího senátu. John Shipton oznámil, že v programu strany bude požadavek transparentní demokracie s vládou posílenou o prvky přímé demokracie a s maximálním zapojením občanů. V tradici Wikileaks bude pochopitelně obrana individuálních lidských práv, práva na soukromí a boj proti všem formám nezákonného vládního fízlování.

Zdroj: italiaincrisi