Od Sicílie až po Turín sílí hnutí odporu proti italské vládě, vedené Enricem Lettou. O jeho vládě si Italové od začátku nedělali žádné iluze, jde o poskoka velkobank a politický produkt shnilého italského partajního systému. Viz článek Chaos v Itálii a druhá vládní krize na obzoru. Navíc se (jako jediný web v Česku) od počátku trvale věnujeme vzestupu "cvrčků" neboli Hnutí 5 hvězd, které vede Beppe Grillo. Viz nedávný komentář k masovým demonstracím v Janově a jinde (Beppe Grillo v Janově). Tyto demonstrace česká a jiná masová média zcela zamlčela, před vánocemi je třeba probírat počasí a nákupy. A pokud se někde demonstruje, tak pouze na Ukrajině. Ovšem v Itálii se už hnuly ledy a masové demonstrace nedělá jen Hnutí 5 hvězd.

1. Hnutí vidláků (Movimento dei Forconi)

Jedná se o hnutí zemědělců ze Sicílie, velmi dobře organizované a podporované i jinými sociálními skupinami italské společnosti. Vidláci zorganizovali v Itálii již mnoho protestů, o nichž jsme se na rozdíl od neustálého bombardování informací o Ukrajině, z hlavních médií nic nedozvěděli. Opět se potvrzuje, jak vyvážená zpravodajství nám mediální manipulátoři připravují. Italská média se pochopitelně nemohou tvářit, že nevidí a neslyší, takže odtud lze leccos čerpat.

Protesty zahájilo několik malých autodopravců v Turíně, kteří protestovali proti neúnosně vysokých cenách benzínu a nafty, které ničí jejich živnosti. Navíc nejsou schopni splácet daně, které na ně byly uvaleny. Další skupinou nespokojenců byli rolníci. Obě skupiny společně zablokovaly dálnici na Brenner a tímto gestem vyjádřili zemědělci svůj protest proti zaplavování italského trhu importovanými potravinami.

K sedlákům se přidaly další profesní skupiny - řemeslníci, sociální pracovníci, mladí nezaměstnaní a studenti. Tisíce demonstrantů blokovalo na severu Itálie ulice a nádraží. Ve středu zase v Turíně byly zablokovány přístupy k obchodům, což se neobešlo bez potyček s policií. A ve čtvrtek zemědělci blokovali po dlouhé hodiny dálnici u hraničního přechodu Ventimiglia do Francie. Plánek organizace skupin k této akci je zde.V Římě studenti dokonce obsadili rektorát univerzity Sapienza tak, že přítomní politici a evropský komisař pro životní prostředí museli být uzavřeni v posluchárně, než se stav uklidní. V příštích dnech je ohlášen miliónový pochod na Řím. Vůdce hnutí, 51letý zemědělec Danilo Calvani, sdělil deníku La Stampa, že protesty se nyní soustředí na Řím. Vláda po nespokojencích plive, premiér Letta prohlásil, že jsou to „lidé, kteří nereprezentují tuto zemi“.

2. Premiér Letta manévruje po italsku

Soudě podle drzých a agresivních vyjádření, je si premiér Letta jistý v kramflecích. Podařilo se mu udržet díky zrádcům těsnou podporu parlamentu a hlavně: Premiér má za sebou prezidenta Napolitana a pochopitelně i vystrašený Brusel, který se obává toho, že Itálie vystoupí z eurozóny. Jenže Hnutí vidláků má nyní i podporu Hnutí 5 hvězd a podporuje ho i Liga severu (Lega Nord). Jeho předseda Salvini obviňuje Lettu, že si sám kope hrob tím, že poslouchá na slovo příkazy z Bruselu a pak se hrozně diví. „Dokud jsou protesty nenásilné, je zapotřebí je podporovat“, říká dále Savini. Vánoce v Itálii mohou přinést letos opravdu bohatou nadílku.

Zdroj zde.