Stanou se události, kterým je těžké uvěřit. K těm bezesporu patří to, co se odehrálo v noci na 3. července 2013 a během tohoto dne na vídeňském letišti. Na základě nějakého drbu, že by na palubě letadla bolívijského prezidenta Evo Moralese mohl být pronásledovaný Edward Snowden, zablokovaly čtyři evropské země – Francie, Itálie, Španělsko a Portugalsko- svůj vzdušný prostor pro přelet letadla prezidenta, a to zjevně na základě rozkazu z USA. To je diplomatický přehmat nejvyššího stupně.

Když čtyři evropské státy na pouhý „pokyn Washingtonu“ pošlapou diplomatickou imunitu hlavy státu, bylo by na čase začít bít na poplach.

Úřady těchto čtyř zemí budou muset nyní vše vysvětlit svým občanům, ale nejenom jim. Příšerné je v této souvislosti chování Španělska. Ještě v 10.45 jako jediná země pro přelet prezidenta neuvolnilo a podle vyjádření oficiálních míst se čekalo na odpověď „našich přátel“.

Skvělí přátelé, kteří nechávají sledovat evropské občany a velvyslanectví evropských zemí v USA! Navíc se španělský velvyslanec pokusil ve Vídni trikem (že si dá kávu s Moralesem) obstarat přístup do prezidentova letadla, tedy na cizí výsostné území, aby posloužil jako špión. Španělsko totiž požadovalo po Rakousku jako podmínku pro uvolnění svého vzdušného prostoru umožnění kontroly letadla Španěly ve Vídni.

Je tedy Evropa lokajem USA? Jsme jejími vazaly? Jsou státy jako Bolívie v našich očích koloniemi? Je neuvěřitelné, co se to děje! Alespoň že se Rakousko pokouší bránit vlivu USA a rakouský prezident se pokusil alespoň zachovat trochu tvář. Zda bylo letadlo Rakušany ovšem prohlédnuto se svolením prezidenta Moralese, se můžeme jenom dohadovat.

Důkaz, že Edward Snowden je politicky pronásledovaný, leží na stole. Nebo si snad umíte představit, že by USA vyvíjely takový tlak na své spojence, kdyby šlo o nějakého obyčejného zločince?

3. červenec 2013 je dnem pohřbu svobody Evropy. A důkazem její ubohosti.

Zdroj: Spiegelfechter.de, překlad KPL