Po útoku Anonymous na FED (viz minulý článek) se objevují na světových webech další zajímavé informace. Ukazuje se, že skupina Anonymous je mnohem diferencovanější, než se původně předpokládalo. Ruský server RT (20.2.) přinesl prozatím neověřenou zprávu o pozadí jednoho mediálně propíraného odhalení.

Privátní společnost specializovaná na ochranu dat Mandiant sídlem v severní Virginii publikovala šedesátistránkovou studii o hackingu Čínské lidové armády, jejímž centrem je zvláštní jednotka 61398, která sídlí na ulici Datong v Šanghaji. Tato jednotka má na svědomí vykradení dat asi 141 obchodních společností ve 20 zemích světa. Zdánlivě to vypadá, že jedna společnost byla schopna analyzovat složitý systém útoků vykonávaných přes proxy servery a nastrčené prostředníky. Viz náš článek o útocích na New York Times v době, kdy jeho novináři analyzovali miliardové podnikání prvního muže Číny Wen Jiabaa. Jak to souvisí se skupinou Anonymous?

Na jedné straně jsme psali o sporu Anonymous s americkou vládou a s neprůhlednými bankovními společnostmi typu FED. Nyní se ukazuje, že analýza společnosti Mandiant ve skutečnosti alespoň z části pochází s údajů, které této firmě poskytli přímo členové hnutí Anonymous. Informant Hector “Sabu” Monsegur údajně sehrál klíčovou roli při lokaci čínských hacků už v roce 2011. Tajnou čínskou jednotku prý poprvé analyzoval i další hacker volně napojený na skupinu Anonymous.

Přímo ve zprávě firma Mandiant přiznává pomoc minimálně tří hackerů, kteří zásadně pomohli při lokalizaci šanghajské vojenské jednotky. Mají následující přezdívky: uglygorilla, DOTA a SuperHard. Určitou roli v celém jednání měl sehrát i citovaný dvojitý agent Anonymous s přezdívkou Sabu, kterého rekrutovala FBI. Hector Xavier Monsegur bude souzen příští měsíc za činnost v odbočce Anonymous známou pod zkratkou LulzSec. Tento agent údajně pomohl FBI dopadnout i jiné členy Anonymous působící mimo USA tím, že zřídil falešný server, který kompletně kontrolovala FBI. Tento server například použil jiný aktivista jménem Jeremy Hammond, který se přes tento server snažil zveřejnit materiály privátní špionážní agentury Stratfor.